پمپ آب

راهنمای خرید پمپ شناور چاه عمیق

راهنمای خرید پمپ شناور چاه عمیق

پمپ شناور چاه عمیق چیست؟

کمبود آب یکی از معضلاتی است که اکثر مناطق کشور ما با آن دست به گریبان هستند و علت این امر را می توان در کاهش میزان بارندگی و همچنین کافی نبودن منابع آب روی زمین مانند رودخانه ها، چشمه ها ، استخر ها و … دانست. این مساله باعث شد که استخراج منابع آب زیر زمینی که برای تامین مصارف خانگی، صنعتی ، کشاورزی بسیار مورد احتیاج است مورد توجه فراوان قرار بگیرد. به منوظر استخراج این منابع ارزشمند زیر زمینی استفاده از پمپ های شناور درون چاهی بسیار حائز اهمیت است. این پمپ ها به طور کامل درون منابع آب قرار گرفته و به عبارت بهتر در آن غرق می شوند و این مزیت، این امکان را به وجود می آورند که آب را به راحتی به سطح برسانیم، عملی که تقریبا از سایر انواع پمپ ها نمی توان انتظار داشت.پمپ های شناور چاهی در زمینه های بسیاری از جمله آبیاری زمین های زراعی، سیستم های اطفا حریق، تامین آب آشامیدنی، صنعت، و سیتم های تصفیه و انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرند.
به صورت کلی می توان گفت که پمپ های شناور چاه عمیق و نیمه عمیق از یک موتور الکتریکی، پروانه ها، دیوفیوزر ها، کابل الکتروموتور و محافظ آن تشکیل شده است. این مجموعه به صورت واحد تشکیل الکتروپمپ شناور درون چاهی را می دهند که درون چاه که عموما به شکل سیلندر است قرار گرفته و با استفاده از کابل درون چاهی (توصیه ما استفاده از کابل های SWR می باشد) به منبع برق متصل می شود. طرز کار این پمپ آب به این نحو می باشد که انرژی دورانی پروانه ها را به انرژی جنبشی آب تبدیل می کند و آب را به سطح منتقل می نماید.

نکات مهم برای انتخاب پمپ شناور چاه عمیق

قطر چاه

یکی از موارد مهم در مورد انتخاب پمپ شناور چاه عمیق قطر چاه مورد استفاده می باشد و ضروری است که همواره تناسب بین قطر الکتروپمپ شناور و چاه رعایت شود به عنوان مثال الکتروموتور شما کوچکتر نباشد یا از سایز پمپ شما بیش از حد نیز بزرگتر نباشد که موجب افزایش حرارت بیش از حد موتور میگردد، هر چند می توان با یک غلاف فلزی این مشکل را حل نمود. در بازار ایران این مقدار با اینچ معرفی می گردد.

هد پمپ شناور درون چاهی

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب پمپ شناور چاه عمیق ، هد یا میزان ارتفاع پمپاژ می باشد. این عدد برابر با میزان ارتفاعی است که پمپ می تواند آب را بالا ببرد. بنا بر ابعاد کاربری مورد نظر شما و همچنین سطح ایستابی منطقه ای که شما در آن می خواهید پمپ شناور خود را نصب کنید باید بهترین پمپ شناور را انتخاب نمایید. میزان هد شما برابر است با عمق نصب پمپ شناور در چاه به علاوه میزان ارتفاعی که منبع آب شما در آن قرار گرفته است همچنین اگر آب پمپاژ مسیر افقی نیز باید طی کند نیز طبق ضوابط خاصی به هد شما اضافه می شود. این عدد در بازار ایران با متر بیان می شود.

قطر لوله خروجی

از موارد حائز اهمیت در مورد پمپ شناور چاه عمیق، قطر لوله خروجی پمپ شناور که آب پمپاژ شده قرار است از طریق آن انتقال یابد. همواره باید سیستم لوله کشی خود را در نظر گرفته و پمپ شناور خود را بر اساس این فاکتور انتخاب نمایید که کارایی پمپ افت نکند یا به سیستم انتقال آب آسیب وارد نشود. این میزان نیز با اینچ بیان می شود.

دبی

مقدار آب مورد نیاز که توسط پمپ باید از یک نقطه به نقطه دیگر پمپاژ شود. این مقدار به همراه هد یکی از مهم ترین مقادیری است که باید در هنگام انتخاب پمپ شناور در نظر داشته باشید، همچنین توجه داشته باشید که این میزان به صورت متر مکعب بر ساعت یا لیتر بر دقیقه بیان می شود که حالت اول مصطلح تر می باشد.

طبقه

در مقاله پمپ شناور مطرح شد که یک پمپ شناور درون چاهی در حقیقت یک پمپ گریز از مرکز طبقاتی است که به صورت عمودی یا احیانا افقی کار می کند.همه کارخانه های تولید کننده پمپ شناور، نمودار راندمان و نحوه انتخاب پمپ خود را منتشر می کنند با استفاده از این نمودار ها و دور موتور و میزان هد و دبی می توانید طبقه مناسب پمپ خود را معین کنید که پمپ شناور در آن دارای بیشترین بهره وری است.

سیستم خنک کنندگی پمپ شناور چاه عمیق

سیستم خنک کردن این پمپ ها توسط آب صورت می گیرد، به عنوان مثال پمپ شناور پمپیران توسط آب داخل آن و آبی که روی پوسته خارجی استاتور جریان می باد به صورت خودکار خنک می گردد. آب باید از طریق فضای بین موتور و چاه و یا موتور و غلاف خنک کننده با سرعت مناسب عبور کرده و پمپ را خنک نماید.

مواد ساخت پمپ شناور

این فاکتور تاثیری بر روی عملکرد و بهره وری پمپ ندارد، اما به طور خاص بر میزان طول عمر پمپ موثر است، به عنوان مثال در محیط اسیدی، خورنده یا دارای شن بهتر است آلیاژهای پروانه، محور و بدنه تغییر کند.

مزایای خرید پمپ شناور درون چاهی

خود پر شوندگی

پمپ های خود پر شونده یا به عبارتی self-priming به پمپ های اطلاق می شوند که به صورت خودکار مجاری خود را از هوا پاک می کنند و پمپآز سیال را شروع می کنند. پمپ های شناور خاصیت self priming را دارند. این پمپ ها به علت این که کاملا در آب قرار می گیرند، عملیات خود پر شوندگی در آن ها به صورت خودکار صورت گرفته و نیازی به آماده سازی ندارد. این مزیت سبب می شوند خطر وجود حباب های هوا که می تواند آسیب های جدی به قسمت های داخلی پمپ بزند رفع شود.

راندمان

پمپ های شناور بهره وری و عملکرد بسیار بالایی در مقایسه با سایر پمپ ها دارند. جدا از طراحی هوشمندانه این پمپ ها، به علت این که در آب غرق می شوند، انرژی زیاد صرف استخراج آب و انتقال آن به سطح نمی کنند.

شیر یک طرفه

این شیر ها این اطمینان را به وجود می آورند که هیچ جریان برگشتی در خروجی وجود نخواهد داشت.
پمپ های شناور می توانند از الکتروموتور های سه فاز و تک فاز استفاده کنند. که هرکدام مزیت ها ی خاص خود را دارند جهت آشنایی هر چه بیشتر با این محصولات مطالعه مقاله جامع پمپ شناور سه فاز و پمپ شناور تک فاز پیشنهاد می شود. با توجه به میزان دبی و ارتفاع پمپاژ و کاربری شما می توانید نوع پمپ شناور خود را انتخاب نمایید.

راهنمای خرید پمپ شناور چاه عمیق

راهنمای خرید پمپ شناور چاه عمیق

برند های تولید کننده پمپ شناور چاه عمیق

در بازار ایران برند های مختلفی وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی هایی می باشد. در ادامه به بررسی مختصر این محصولات خواهیم پرداخت.

پمپ شناور پمپیران

بزرگترین و قدیمی ترین کارخانه پمپ سازی در کشور که انواع پمپ ها را تولید می کند، این کارخانه در سال 1354 با همکاری کارخانه KSB آلمان راه اندازی شد، برای بررسی هر چه بیشتر پمپ های شناور تولیدی پمپیران می توانید به بررسی تخصصی پمپ شناور پمپیران را مطالعه نمایید. پمپ های شناور درون چاهی این شرکت با کیفیت بسیار بالا و قیمت معقول رقیب محصولات خارجی بوده و می توان گفت کشور را از واردات پمپ شناور بی نیاز کرده است. خط تولید این شرکت تحت نظارت و لیسانس KSB آلمان می باشد.

رایان

شرکت رایان در سال 1362 تاسیس و با همکاری چند شرکت دیگر اقدام به تولید پمپ های شناور زد که در بخش هاي كشاورزي ، صنعتي و خدماتي مورد استفاده می باشند

سولار پمپ

این شرکت در سال 1373 تاسیس و اقدا به تولید پمپ های شناور با کابری های گوناگون نموده است
شرکت های تولید کننده پمپ شناور چاه عمیق ایرانی دارای کیفیت بسیار خوبی بوده و با قیمت منطقی خود جایگزین مناسبی برای برندهای مشهور خارجی هستند، در مقایسه با پمپ های شناور چینی ، این محصولات از کیفیت بسیار بالاتری برخوردارند.

پمپ شناور چینی

برندهای مختلفی از کشور چین در بازار ایران وجود دارد، از این جمله می توان به شرکت های استریم و لیو اشاره کرد، در مقاله پمپ شناور چینی به بررسی این محصولات پرداختیم که مطالعه آن توصیه می گردد.

خدمات پس از فروش پمپ شناور

یکی از نکات مهم در زمینه خرید پمپ شناور، داشتن خدمات پس از فروش می باشد. پمپ های شناور به گونه ای طراحی شده اند که مدت زمان طولانی توانایی کار بدون تعمیر و نگهداری را داشته باشند اما باید در نظر داشت که ممکن است برای پمپ شناور شما مشکلاتی به وجود بیاید یا نیاز به تعویض قطعات مصرفی باشد، پس باید محصول انتخابی شما از خدمات گسترده پساز فروش برخوردار باشد، به عنوان مثال خدمات پس از فروش پمپیران در سراسر کشور وجود داشته ودر صورت بروز مشکل می توان به نزدیک ترین مرکز مراجعه کرد.

پرسش های متداول در مورد پمپ شناور چاه عمیق

1. برای چاه من پمپ شناور تک فاز بهتر است یا سه فاز ؟ بستگی به میزان دبی و ارتفاع پمپاژ شما ، قدرت الکتروموتور پمپ شناور تعیین می گردد اگر این مقدار از 3.7 کیلو وات بیشتر است، استفاده از پمپ شناور سه فاز توصیه می گردد.
2. برای چاه کشاورزی، پمپ شناور استیل بهتر است یا پمپ شناور چدنی؟ پمپ های شناور چدنی بیشتر به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرند، پمپ های شناور استیل معمولا در کاربری های خاص و محیط هایی که احتمال خوردگی می رود مورد استفاده قرار می گیرند.
3. برای انتخاب پمپ چه مواردی را در نظر بگیریم؟ برای انتخاب پمپ شناور مناسب شما نیاز به هد، دبی، قطر چاه و قطر لوله خروجی سیستم آبیاری دارید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.
4. عدد معرف پمپ شناور به چه معنا هستند؟ عدد اول معرف گروه پمپ شناور و عدد دوم بیانگر تعداد طبقات، به عنوان مثال پمپ شناور 345/5 متعلق به گروه پمپ شناور 345 بوده و این پمپ دارای 5 طبقه می باشد.
5. چه پمپ شناوری بخریم؟ برندهای مختلفی در بازار ایران وجود دارد، پمپ های شناور ساخت داخل از کیفیت بسیار خوب و قیمت منطقی برخوردار هستند، نمونه های خارجی با کیفیت نیز وجود دارند که متاسفانه به علت برخی نوسانات ارزی دارای قیمت بالایی هستند.
6. آیا پمپیران پمپ شناور نیز تولید می کند؟ بله پمپیران به عنوان اولین تولید کننده پمپ در ایران، انواع پمپ های شناور را برای کاربری های مختلف تولید می کند.
7. چاه مورد استفاده من دارای مقداری شن می باشد آیا می توانم از پمپ شناور استفاده کنم؟ بسته به میزان شن موجود در آب دارد؛ اگر این میزان از 25 گرم در متر مکعب کمتر باشد از پمپ های شناور معمولی می توان استفاده کرد، در غیر این صورت آلیاژ قسمت های از پمپ باید تغییر کند.
8. چگونه پمپ شناور درون چاهی را نصب کنیم؟ نصب این محصولات کاری تخصصی است و بهتر است از متخصصین استفاده شود، اما به خاطر داشته باشید حتما الکتروموتور را با آب شرب پر کنید.
9. پمپ شناور چاه را می توانیم در استخر اسفاده کنیم؟ با رعایت تمهیدات خاصی مانند غلاف مخصوص و نکات ایمنی می توان در استخر ها و سد ها این محصولات را مورد استفاده قرار داد.
10. پمپ شناور را می توان به صورت افقی نصب کرد؟ باید حتما با متخصصین مشورت کرد برخی از پمپ های شناور تا طبقه مشخصی توانایی نصب به صورت افقی را دارند.
11. پمپ شناور چینی بخریم؟ برخی از پمپ های شناور چینی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و درصد قابل توجهی از آنها خیر، با توجه به این که نصب پمپ شناور چاه کاری حساس و وقت گیر است، استفاده از پمپ شناور چینی بدون کیفیت و ارزان و تعویضهر چند ماه یکبار آن منطقی به نظر نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *