پمپ آب

پمپ شناور چیست

پمپ شناور چیست

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه آب را از چاه های عمیق در مزارع و باغها برای آبیاری و یا نفت از معادن و چاه های نفت بالا می کشند؟ یا اینکه در زمان جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی چطور آب را تخلیه و از بروز نم گرفتگی و در موارد تخریب ساختمان جلوگیری می کنند؟ برطرف کردن این مشکلات نیاز به دستگاهی دارد که بتواند سیال را از مکانی به مکان دیگر جا به جا کند و پمپ ها این مشکل را برطرف کرده اند، ولی آیا همه انواع پمپ توانایی انتقال آب در مسافت و ارتفاعات زیاد را دارند؟ یکی از مشکلاتی که معمولا پمپ ها با آن مواجه می شوند محدودیت ارتفاع و همچنین مکش اولیه است که برای انواع پمپ متفاوت است، از این رو آرمایس آترونوف در اوایل سالهای 1910 تصمیم به ساخت دستگاهی گرفت که با شناور شدن در سیال و رفع مشکل مکش اولیه به علت غوطه ور بودن در آب، بتواند به راحتی سیال را تا ارتفاع مورد نظر پمپاژ نماید، و از آن به نام پمپ شناور یاد می شود پمپ های شناور کاربرد بیشتری را در کشاورزی، مراکز تصفیه آب، انتقال آب شور، آتش نشانی، زهکشی، پمپاژ آب زائد و فاضلاب و غیره، به خود اختصاص داده اند. الکتروپمپ های شناور طبق الگوی خاصی آببندی شده اند و با طراحی خاصی الکترو موتور شناور با یک پمپ شناور گریز از مرکز کوپله شده است. این طراحی به پمپ شناور این توانایی را می دهد که با قرار گرفتن در آب نیاز به آماده سازی اولیه نداشته باشد و همچنین مزیت دیگر آن کاهش بروز پدیده ی کاویتاسیون است که منجر به آسیب جدی به پروانه های پمپ و از بین رفتن آنها می شود. پمپ شناور چاه عمیق، پمپ کف کش و پمپ لجن کش اصلی ترین گونه های پمپ شناور به شمار می آیند .از پمپ شناور چاه عمیق در صنعت و معدن، آبیاری زمین های کشاورزی و از پمپ کف کش و لجن کش برای زهکشی، فاضلات و تخلیه آبگرفتگی ناشی از سیل استفاده می شود. که در این مقاله به صورت مختصر به آنها می پردازیم.

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ شناور چاه عمیق از پر مصرف ترین انواع پمپ شناور است که از آن در چاه های عمیق و نیمه عمیق استفاده می شود و برای تامین آب مناسب و پاکیزه در مناطقی که دسترسی به آن به سادگی میسر نیست و همچنین در بسیاری از مناطق خشک که می بایست از آب های زیر زمینی که در عمق نسبتا زیادی قرار گفته اند برای تامین آب آشامیدنی و یا آبیاری استفاده کرد، به کار می رود. در حالت کلی استفاده از پمپ های جتی و سانتریفیوژ در چاه های عمیق عملا غیر ممکن است و میتواند سخت و هزینه بر باشد، به همین خاطر به دلیل ویژگی غوطه وری پمپ های شناور چاه عمیق و نیمه عمیق و از طرفی طراحی ویژه این پمپ متناسب با شکل و قطر چاه و از آنجایی که فضای کمی را اشغال کرده و نیاز به حفاری های پیچیده و مستحکم سازی چاه در این پمپ به حداقل می رسد، راه مناسب استفاده از این پمپ هاست. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله جامع پمپ شناور چاه عمیق و نحوه انتخاب پمپ شناور چاه عمیق را مطالعه فرمایید. همچنین می توانید لیست محصولات پمپ شناور پمپیران را مشاهده فرموده و با بررسی تخصصی محصولات پمپیران آشنا گردید.

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ کف کش و لجن کش

یکی از انواع پمپ های شناور به دو نوع کف کش و لجن کش تقسیم می شوند و تقسیم بندی آنها به دلیل نوع سیالی است که جا به جا می کنند. با اینکه هر دو توانایی انتقال سیال را دارند، ولی از کف کش ها برای انتقال سیال عاری از ذرات و مواد جامد همچون شن و ماسه استفاده می شود و تنها توانایی انتقال 0.2 میلی متر ذرات را دارد و به عبارتی آب خاکستری را پمپاژ می نماید، اما این مساله در مورد لجن کش متفاوت است. این دستگاه توانایی پمپاژ سیالات حاوی ذرات جامد و گل و لای و به عبارتی توانایی انتقال سیالات دو فازی را دارند. مقالات انتخاب کفکش مناسب و نحوه انتخاب پمپ لجن کش حاوی اطلاعات مفیدی برای شما می باشد.

پمپ کف کش

پمپ کف کش

تفاوت پمپ کفکش با شناور

همانطور که در بالا اشاره شد پمپ های شناور به سه دسته کلی تقسیم می شوند، که پمپ کف کش یکی از آن ها می باشد، اما در بازار ایران هنگامی که صحبت از پمپ شناور می شود، منظور پمپ شناور چاه عمیق است. تفاوت این محصول با کف کش در بسیاری موارد حائز اهمیت است. بزرگترین تفاوت این دو محصول، فرم سیلندری شکل پمپ شناور چاه عمیق است که برای قرار گرفتن در چاه ها با دهانه کوچک طراحی شده است. میزان ارتفاع پمپاژ یا به عبارتی توان پمپ های شناور چاه عمیق به مراتب بالاتر است. در آب های کم عمق پمپ های درون چاهی کاربری چندانی ندارند و پمپ های کف کش توانایی خود را نشان می دهند. از پمپ کف کش بیشتر در مناطق مسکونی و در صورت بروز سیل گرفتگی و یا ترکیدن لوله و یا تخلیه استخر استفاده می شود.

مزایا و معایب پمپ شناور

پمپ های شناور همانطور که گفته شد برای چاه های عمیق و حجم زیاد مایعات مناسبند، و از طرفی راندمان انرژی آنها به نسبت بالاست، کمترین میزان تعمیر و نگهداری و طول عمر بالایی دارند، همچنین رسوب زدایی و زنگ زدایی از این پمپ ها به راحتی امکان پذیر است و از طرفی برای استفاده در مناطق شهری به دلیل فضای کمی که اشغال می کنند و عدم وجود آلودگی صوتی مناسب اند، اما با همه محاسنی که این پمپ ها دارند، در هنگام کار نیاز به منابع برق پر قدرت با ولتاژ نسبتا بالا دارند، پمپ شناور مورد نظر شما باید با میزان آبدهی و ظرفیتی که می خواهید انتخاب شود چرا که قابلیت کم و یا زیاد شدن ندارند. البته این مساله با استفاده از درایوهای صنعتی با کنترل سرعت الکتروموتور تا حدی رفع شده است. دمای سیال یک فاکتور محدود کننده برای عمکرد پمپ شناور است چرا که حداکثر دمای سیال با تجهیزات استاندارد 120 درجه سانتی گراد و با استفاده از مواد مخصوص تا حدود 200 درجه افزایش می یابد.

سوالات متداول پیرامون پمپ شناور چیست

 1. الکتروپمپ شناور چیست؟ الکتروپمپ های شناور طبق الگوی خاصی آببندی شده اند و با طراحی خاصی، الکترو موتور شناور با یک پمپ شناور گریز از مرکز به صورت عمودی کوپله شده است.
 2. موارد کاربرد پمپ شناور چیست؟ پمپ های شناور کاربرد فرآوانی از جمله در کشاورزی، مراکز تصفیه آب، انتقال آب شور، آتش نشانی، زهکشی، پمپاژ آب زائد و فاضلاب و غیره، دارند.
 3. انواع پمپ شناور چیست؟ پمپ شناور انواع مختلفی دارد؛ از جمله پمپ شناور چاه عمیق، پمپ کف کش، پمپ لجن کش که اصلی ترین گونه های پمپ شناور هستند.
 4. پمپ شناور چاه عمیق چه مصارفی دارد؟ پمپ شناور چاه عمیق در صنعت و معدن، آبیاری زمین های کشاورزی و از طرفی تامین آب مناسب و پاکیزه در مناطقی که به آب سالم دسترسی ندارد و مناطق خشک می باشد.
 5. تفاوت پمپ کف کش و لجن کش چیست؟ پمپ کف کش می تواند سیالات عاری از ذرات و جامدات همچون شن و ماسه (آب خاکستری) را پمپاژ نماید، این در حالی است که لجن کش ها توانایی انتقال و پمپاژ آب جامل و گل و لای یا به عبارتی توانایی انتقال سیلات دو فازی را دارند.
 6. تفاوت پمپ کفکش با شناور چاه عمیق چیست؟ بزرگترین تفاوت این دو محصول، فرم سیلندری شکل پمپ شناور چاه عمیق است که برای قرار گرفتن در چاه ها با دهانه کوچک طراحی شده است. میزان ارتفاع پمپاژ یا به عبارتی توان پمپ های شناور چاه عمیق به مراتب بالاتر است. در آب های کم عمق پمپ های درون چاهی کاربری چندانی ندارند و پمپ های کف کش توانایی خود را نشان می دهند.
 7. مزایای پمپ شناور چیست؟ راندمان انرژی پمپ های شناور به نسبت بالاست، کمترین میزان تعمیر و نگهداری و طول عمر بالایی دارند، همچنین رسوب زدایی و زنگ زدایی از این پمپ ها به راحتی امکان پذیر است و از طرفی برای استفاده در مناطق شهری به دلیل فضای کمی که اشغال می کنند و عدم وجود آلودگی صوتی مناسب اند.
 8. معایب پمپ شناور به چه صورت است؟ در هنگام کار نیاز به منابع برق پر قدرت با ولتاژ نسبتا بالا دارند، پمپ مورد نظر شما باید با میزان آبدهی و ظرفیتی که می خواهید انتخاب شود چرا که قابلیت کم و یا زیاد شدن ندارند. البته این مساله با استفاده از درایوهای صنعتی با کنترل سرعت الکتروموتور تا حدی رفع شده است.
 9. دمای مجاز سیال برای عملکرد پمپ شناور در چه بازه ای قرار دارد؟ دمای سیال یک فاکتور محدود کننده برای عمکرد پمپ شناور است چرا که حداکثر دمای سیال با تجهیزات استاندارد 120 درجه سانتی گراد و با استفاده از مواد مخصوص تا حدود 200 درجه افزایش می یابد.
 10. چرا نمی توان از پمپهای جتی و سانتریفیوژ برای تامین آب از چاه استفاده کرد؟ پمپ های جتی معمولا مکش اولیه محدودی دارند و در چاه هایی که آب در عمق پایینی قرار گرفته است کارایی چندانی ندارند.
 11. سیالات دو فازی چیست؟ جریان های دوفازی به معنی جریانی از گاز و مایعات است که می توانند به صورت مایعات یا از طریق تبخیر با قرار گرفتن در معرض حرارت، جا به جا شوند.

2 دیدگاه برای “پمپ شناور چیست

 1. مجتبی امیرصادقی گفت:

  با سلام.توضیحات بسیار کامل بود.فقط در قسمتی که پمپ ها ریز میشوند و نوضیح داده میشوند هیچ تصویری قرارنگرفت و این طریقه نصب پمپ شناور به طور خلاصه وجود نداشت.متشکرم

  1. گستره آبی گفت:

   سلام جناب امیر صادقی عزیز، وقت شما بخیر.
   جای بسی افتخار است که این مطلب مورد پسند شما واقع شده است، در مورد تصاویر باید عرض شود که حتما مطلب به روزسانی شده و همچنین فیلمی در مورد انواع پمپ های شناور به زودی در این مقاله قرار خواهد گرفت.
   به امید دیدار مجدد حضرتعالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *