پمپ آب

پمپ شناور

پمپ شناور

اگر تصمیم به خرید یک پمپ شناور گرفته اید یا می خواهید اطلاعاتی در مورد الکتروپمپ های شناور به دست آورید، توصیه می کنیم قبل از هر چیز این راهنمای جامع پمپ شناور را به دقت مطالعه کنید. راهنمای جامع پمپ شناور شرکت گستره آبی، نمایندگی رسمی شرکت پمپیران، شامل تمامی نکات ضروری در مورد الکتروپمپ های شناور بوده و شما پس از مطالعه آن می توانید با خیال راحت و اطلاعات کافی، اقدام به خرید هر گونه الکتروپمپ شناور نمایید.

پمپ شناور چیست

در وهله اول می بایست پمپ شناور را بشناسیم که چه ماهیتی دارد و چگونه عمل می کند. پمپ شناور یا به عبارت دقیق تر آن، الکتروپمپ های شناور (ESP) پمپی است که با دقت بسیار زیاد و با الگوی خاصی آب بندی شده و با طراحی دقیق با الکتروموتور شناور خود توانایی کوپله شدن را دارد (به اتصال الکتروموتور و پمپ کوپله کردن می گویند) و به همین علت می تواند بسیار موثرتر نسبت سایر پمپ ها و در واقع به صورت یک مجموعه یکپارچه، عمل کند.

الکتروپمپ های شناور (به عبارت دقیق تر مجموعه ای از پمپ شناور و الکتروموتور شناور) درون سیالی که قرار است پمپاژ شود به طور کامل فرو می رود؛ به عبارتی در آن غرق می شود (به عنوان مثال آب روی آن را کامل می پوشاند). این ویژگی بزرگترین مزیت این دستگاه نسبت به سایر انواع پمپ هاست؛ زیرا  تا حد قابل توجهی کاواتاسیون را کاهش داده و از آن جلوگیری می کند (کاویتاسیون یک پدیده است که آسیب جدی به پروانه های پمپ می زند و باعث از بین رفتن آن می شود).

پمپ های شناور سیال (در اکثر مواقع آب) را به سمت سطح هل می دهند و در مقایسه با پمپ های جتی که سیال را با مکش و فشار اتسمفری به حرکت در می آورند، عملکرد و بهره وری بسیار بهتری دارند. از همان روزهای آغازین پیدایش الکتروپمپ های شناور، مشخص شد این نسل جدید از پمپ دارای توانایی پمپاژ بسیار بالا و بهینه تری نسبت به سایر گزینه های پمپاژ متداول تا آن زمان است و نهایتا این امر بر محبوبیت و استقبال عمومی از این محصول انجامید.

تاریخچه الکتروپمپ های شناور

به طور دقیق نمی توان مشخص کرد چه کسی اولین بار پمپ را اختراع کرده یا در کدام سرزمین به کار گرفته شده است؛ اما در مورد پمپ های شناور این مطلب کاملا متفاوت است. الکتروپمپ های شناور را می توان تنها محصولی در زمینه جا بجایی مصنوعی و به عبارتی پمپاژ صنعتی سیالات دانست که تاریخ دقیق اختراع آن بر خلاف دیگر پمپ ها کاملا واضح و مشخص است.

اختراع این محصول توسط فردی به نام آرمایس آترونوف در اواخر سال های 1910 صورت گرفت. مراحل اولیه طراحی و ساخت این محصول بسیار به کشور ما نزدیک بوده است و آرتونوف این پمپ را در مناطق نفت خیز دریای خزر در محدوده شهر باکو ساخت. ملیت وی روس است و با تاسیس کارخانه معروف REDA در همان سالها، توانست اولین الکتروموتوری که توانایی کار در چاه های نفت را داشته باشد توسعه دهد. آترونوف برای دریافت حمایت های مالی برای طرح هایی که ذهن داشت در سال 1919 به کشور آلمان مهاجرت کرد و در نهایت کشور آمریکا را به عنوان مقصد نهایی برگزید. وی توانست گواهی ثبت اختراع کشور آمریکا را در سال 1926 دریافت نماید، در همین سال اولین نصب موفقیت آمیز الکتروپمپ های شناور در منطقه ای نفت خیز در ایالت کانزانس انجام گرفت. در طی 80 سال گذشته کمپانی آرتونوف بالغ بر 90 درصد گواهی های ثبت اختراع الکتروپمپ های شناور و متعلقات آن را دریافت کرده است و هنوز یکی از پیشگامان این صنعت در دنیای امروز است.

طرز کار الکتروپمپ های شناور

برای آشنایی با طرز کار پمپ های شناور باید دانست که الکتروپمپ های شناور در حقیت پمپ های گریز از مرکز طبقاتی هستند که در حالت عمودی کار می کنند. شتاب سیال یا آب توسط پروانه های در حال گردش افزایش می یابد و سپس انرژی جنبشی خود را در دیفیوزر ها (نام قطعه ای از پمپ که در پشت پروانه قرار می گیرد) از دست می دهند. وظیفه اصلی این دیفیوزرها تبدیل انرژی جنبشی سیال به فشار می باشد. موارد ذکر شده تقریبا مکانیسم اصلی عملکرد الکتروپمپ های شناور می باشند.

محور اصلی پمپ شناور به یک جداکننده یا محافظ مکانیکال کوپلینگ در قسمت پایین پمپ متصل است. جریان از طریق دریچه ورودی وارد پمپ شده و توسط طبقات پمپ به قسمت های بالا حمل می شود. سایر قسمت ها شامل یاتاقان های شعاعی (بوش ها) در سرتاسر طول محور پمپ به منظور حفاظت شعاعی از محور پمپ به صورت متناسب قرار گرفته اند. یک یاتاقان رانشی که به صورت اختیاری می تواند در پمپ های شناور تعبیه گردد، بخشی از نیروی محور که در پمپ افزایش می یابد را جذب می کند، اما قسمت عمده نیروهای محوری توسط محافظ یاتاقان رانشی جذب می شود.

کاربرد الکتروپمپ های شناور

پمپ های شناور دارای کاربردهای بسیاری هستند و می توان حضور آنها را در بسیاری از زمینه ها مشاهده کرد:

 • پمپ های شناور کف کش و لجن کش در اموری از قیبلی زه کشی، پمپاژ آب های زائد و فاضلاب، کاربردهای عمومی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • الکتروپمپ های شناور چند طبقه به صورت معمول در چاه های عمیق و نیمه عمیق برای کاربری های مسکونی، تجاری، استخراج آب در فعالیت های شهری و صنعتی و همچنین در صنعت نفت استفاده می شوند، البته استفاده از این مدل شناور ها به صورت افقی درون استخر ها برای برخی از محصولات نیز امکان پذیر است.
 • الکتروپمپ های شناور به صورت گسترده در مراکز تصفیه آب و فاضلاب، انتقال آب شور، آتش نشانی (به شرطی که از کابل با جنس مقاوم در برابر حریق استفاده شود)، چاه های آب، چاه های عمیق و سیستم های آبیاری استفاده می شوند.
 • لازم به ذکر است که الکتروپمپ های شناور در مناطقی که از لحاظ الکتریکی خطرناک هستند همانند محیط هایی که در آن سیالات قابل اشتعال وجود داشته و یا آب ها به این گونه مواد آلوده شده اند، باید به نحوی طراحی و ساخته شوند که موجب شعله ور شدن این مواد یا بخار آنها نشوند.
کاربرد الکتروپمپ های شناور

کاربرد الکتروپمپ های شناور

محاسن عمومی استفاده از الکتروپمپ های شناور

 • پمپ شناور برای پمپاژ حجم های زیاد از مایعات در چاه های نیمه عمیق گزینه های به شدت ایده آلی می باشند.
 • الکتروپمپ های شناور دارای راندمان انرژی به نسبت بالایی ( چیزی در حدود 50 درصد) هستند.
 • این نسل از پمپ ها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که کمترین میزان نیاز به تعمیر و نگهداری را دارند و می توان برای مدت زمان طولانی بدون تعمیر و نگهداری از آنها استفاده نمود.
 • الکتروپمپ های شناور برای استفاده در مناطق شهری گزینه های بسیار ایده آلی هستند، چرا که تجهیزات مورد نیاز آن ها که باید در سطح زمین نصب شود، فضای کمی را اشغال می کند و این مزیت، آن ها را اصلی ترین گزینه های استفاده در مناطق شهری و گزینه مناسبی برای مصرف کنندگان تبدیل می نماید.
 • رسوب زدایی و زنگ زدایی از پمپ های شناور بسیار آسان بوده و به راحتی انجام می پذیرد.

معایب الکتروپمپ های شناور

در حالی که در بالا تعدادی از محاسن پمپ های شناور ذکر شد در ادامه محدودیت های این محصول را نیز مورد بررسی قرار می دهیم تا انتخاب بهتری در مورد پمپ مصرفی خود داشته باشید؛

 • به هنگام استفاده از الکتروپمپ های شناور (ESP) حتما باید به منابع برق قدرت با ولتاژ نسبتا بالا متصل باشید؛ البته در گونه هایی از این پمپ ها (همچون پمپ های شناور تک فاز و کوچک ) ولتاژ معمولی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • عملکرد پمپ های شناور بر اساس انتخاب دقیق و محاسبه اصولی باید صورت گیرد و بر خلاف برخی از پمپ ها میزان آبدهی و ظرفیت را نمی توان بدون کوچکترین اغماضی کم یا زیاد کرد. هر چند امروز استفاده از درایوهای صنعتی برای کنترل سرعت الکتروموتورها تا حدی این مشکل را حل نموده است.
 • وجود شن، ماسه و سایر مواد ساینده در چاه آب می تواند نرخ فرسایش پمپ شناور چاه عمیق را افزایش دهد. البته بسیاری از کارخانه ها نظیر پمپیران آلیاژهای مخصوص مقاوم در برابر فرسایش و سایش را به مشتریان خود پیشنهاد می دهند و از این بابت جای نگرانی نیست. هر چند که نسبت به آلیاژ های عادی تا حدی گران تر هستند.
 • توجه داشته باشید که دمای سیال یک فاکتور محدود کننده برای عملکرد الکتروپمپ های شناور می باشد. حداکثر میزان دمای سیال با تجهیزات استاندارد برای یک الکتروپمپ شناور برابر با 120 درجه سانتی گراد بوده و با استفاده از متریال های مخصوص می توان این میزان را تا حدود 200 درجه افزایش داد.
 • حمل و نقل پمپ های شناور و نصب این گونه از پمپ ها نیاز به تجهیزات مناسب و دقت بالایی دارد.

دسته بندی پمپ های شناور

به صورت کلی می توان پمپ های شناور را در دو گروه کلی پمپ های درون چاهی (که برای استفاده از چاه های عمیق و نیمه عمیق استفاده می شود) و پمپ های مکش از انتها (کف کش و لجن کش) دسته بندی کرد. در زیر لیست کلی از انواع پمپ ها شناور را مشاهده می کنید:

 • پمپ شناور چاه عمیق و نیمه عمیق
 • پمپ لجن کش
 • پمپ کف کش
 • پمپ فواره
 • پمپ های تاسیساتی

پمپ شناور چاه عمیق

یکی از پر مصرف ترین انواع پمپ شناور، پمپ شناور چاه عمیق و نیمه عمیق می باشد. باید به این نکته توجه داشت که دسترسی به آب مناسب و پاکیزه در همه جا به سادگی میسر نمی باشد و در بسیاری از مناطق خشک مانند کشورمان، آب کافی اکثرا در منابع زیر زمینی یافت می شوند و با توجه به خشکسالی ها سطح این آب های زیر زمینی پایین تر می رود. حال چگونه می توان این آب ها را استخراج نمود؟ استفاده از پمپ های معمول، مانند پمپ های جتی عملا غیر ممکن است یا در صورت وجود پمپ ها بسیار پیچیده و پر هزینه هستند. یکی از راه های معقول و مناسب دسترسی به این منابع ارزشمند آب، استفاده از الکتروپمپ های شناور چاه های عمیق و نیمه عمیق است. این پمپ ها همانطور که از نامشان پیداست برای غوطه ور شدن در آب طراحی و تولید شده اند به نحوی که آب تا حد مشخصی روی آنها را می پوشاند.

طراحی ویژه این پمپ ها متناسب با شکل و قطر چاه طراحی شده که کمترین فضا را اشغال کند و بدون نیاز به حفاری های پیچیده و استحکام سازی چاه از حداقل قطر ممکن استفاده نمایند. با این تفاسیر شکل کلی آن به صورت فرم کپسولی است. الکتروپمپ های شناور چاه عمیق و نیمه عمیق در عمق های نسبتا زیادی نصب می شوند؛ که فرآیند تعمیر و نگهداری آنها شرایط خاصی را طلب می کند و شرکت های سازنده با در نظر گرفتن این موضوع، سعی در بالابردن بهره وری کلی این الکتروپمپ ها دارند تا در مدت زمان طولانی نیازمند به تعویض قطعات یا تعمیر و خروج از چاه نباشند.

در مورد نصب این پمپ ها بهتر است از متخصصین که دارای تجربه و ادوات مناسب هستند بهره جویید. قیمت الکتروپمپ شناور چاه عمیق نیز به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که از مهم ترین فاکتورهای آن میتوان از هد و دبی مورد نیاز مصرف کننده و برند تولید کننده پمپ مد نظر نام برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید راهنمای جامع پمپ شناور چاه عمیق را مطالعه بفرمایید.

پمپ شناور تک فاز

پمپ شناور تکفاز طیف وسیعی از پمپ ها از پمپ های شناور تک فاز درون چاهی تا پمپ های شناور استخری و آب نما ها را در بر می گیرد. این محصولات در بسیاری از صنایع و مصارف مورد استفاده قرار می گیرند، اما به طور عموم در مصارف خانگی و تجاری بیشترین کاربرد را دارند.

بزرگترین تفاوت الکتروپمپ های شناور تک فاز با سایر پمپ های شناور، استفاده از الکتروموتورهای تک فاز می باشد، اما در کلیت و ساختار به طور نسبی مشابه هستند. اما چرا این محصولات با موتور تکفاز تولید می شود؟ مهم ترین دلیل سهولت و راحتی دسترسی به برق تکفاز است، در مقایسه با برق سه فاز که استفاده از آن نیازمند داشتن شرایط و مجوز های خاصی می باشد؛ شما می توانید تقریبا در همه جای کشور به راحتی به برق تک فاز دسترسی داشته باشید. این مزیت باعث شده تا پمپ شناور تک فاز در بین بسیاری از مصرف کنندگان با استقبال روبرو شود.با این حال با توجه به این توضیحات چرا تمامی پمپ های شناور را به صورت تک فاز نمی سازند؟ پاسخ این سوال در اساس ساختار سیم پیچی الکتروموتورهاست. به طور کلی باید در نظر داشته باشید عملکرد الکتروموتور های تکفاز تا قدرت 3.7 کیلو وات معادل 5 اسب بخار بسیار عالی است و بهترین گزینه برای استفاده هستند، اما در قدرت های بالاتر کارایی آنها افت می کند، بزرگتر و حجیم تر می شوند . از این رو به کارگیری موتورهای سه فاز توصیه می شود. پس اگر قدرت مصرفی مورد نیاز شما تا 3.7 کیلو وات می باشد منطقی ترین گزینه استفاده از الکتروپمپ شناور تک فاز می باشد. انواع مختلفی از شرکت های ایرانی و خارجی این محصول را تولید می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و آشنایی با قیمت و تنوع محصولات می توانید راهنمای جامع پمپ شناور تک فاز را مطالعه بفرمایید.

"<yoastmark

پمپ شناور سه فاز

همان طور که پیش تر مطرح شد، پمپ های شناور تکفاز تا قدرت 3.7 کیلو وات (معادل پنج اسب بخار) عملکرد خوبی دارند، اما در توان های بالاتر عملکرد موتورهای القایی تک فاز بهره وری سابق خود را نخواهد داشت و عملکرد پمپ شناور 3 فاز بسیار بهتر خواهد بود.

به صورت کلی جریان سه فاز جریانی متعادل تر و بالانس تر نسبت به جریان تکفاز به حساب می آید و منبع قدرتی ثابت تر را برای الکتروموتور شناور به ارمغان آورند. این مزیت باعث می شود که موتور شناور سه فاز دارای عملکرد و بهره وری بیشتری نسبت به موتور تک فاز با همان توان باشد. الکتروموتورهای شناور سه فاز استارت ساده تری نسبت به همتای تک فاز خود دارند.

الکتروموتور های شناور سه فاز در توان های بالاتر قدرت بیشتری دارند و همچنین در مقایسه با توان معادل تکفاز خود نیز حجم کوچکتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند. ملزومات الکتروپمپ شناور سه فاز نیز از نوع تک فاز آن در توان های بالاتر نیز ضعیف تر و ارزان تر است. ذات جریان سه فازبه گونه ایست  که با ایجاد یک منبع قدرت با ثبات، موتورهای شناور سه فاز نیروی گشتاور با ثبات تری تولید می کنند و نحوه عملکرد پمپ شناور نیز یکدست و متعادل تر است. این در حالی است که موتور های تکفاز نیروی خروجی ضربان دار تولید می کنند. هر چند باید به این نکته نیز توجه کرد دسترسی به برق سه فاز به سادگی میسر نیست و نیازمند مجوز ها و ملزومات خاص خود می باشد؛ در حالی که برق تک فاز در همه جا به سادگی در دسترس می باشد.

در مورد نصب پمپ های شناور سه فاز توجه به برخی از نکات ضرروری است، شاید به جرات می توان گفت که مهم ترین نکته پیش از آغاز به کار پمپ، پر کردن موتور شناور 3 فاز با آب است. توجه داشته باشید که در صورت فراموشی، موتور شناور سه فاز شما به شدت آسیب خواهد دید. برندهای تولیدی ایرانی و خارجی پمپ های شناور سه فاز را تولید می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول میتوانید راهنمای جامع پمپ شناور سه فاز را مطالعه فرمایید یا با کارشناسان گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران تماس حاصل فرمایید.

پمپ شناور کشاورزی

پیش از بررسی پمپ شناور کشاورزی باید به سیستم آبیاری مورد استفاده در زمین های کشاورزی بپردازیم. به طور کلی دو سیستم آبیاری طبیعی و مصنوعی وجود دارد. در آبیاری طبیعی، آبیاری زمین کشاورزی بدون دخالت انسان و توسط عوامل طبیعی صورت می گیرد. همانظور که مشخص است این روش تنها در مناطقی می تواند پاسخگوی صنعت کشاورزی باشد که از شرایط ایده آل محیطی همانند بارش مناسب باران استفاده کند.لازم به ذکراست که بازده این روش بسیار پایین بوده و عوامل تاثیرگذار بر آن به حدی بالاست که تقریبا برنامه ریزی برای کشاورزی را غیر ممکن می سازد.

در مقابل روش آبیاری مصنوعی وجود دارد که بشر از زمان های نخستین این روش را در دست گرفته و تا به امروز نیز توسعه داده است. امروزه از پمپ های بسیاری در زمینه آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود. پمپ های گریز از مرکز، فشار قوی و سایر انواع پمپ. اما نقطه اشتراک همه آن ها استفاده از منابع آبی است که در سطح زمین قرار گرفته اند، به عنوان مثال استفاده از رودخانه، سد، دریاچه، استخر و سایر منابع آبی. اما در مناطقی که خشکسالی وجود دارد یا سطح آب پایین تر از سطح زمین می باشد، چگونه می توان از سیستم آبیاری مصنوعی استفاده کرد؟ تقریبا تمامی انواع پمپ های موجود در بازار مکش کافی برای بیرون کشیدن آب از چاه های کشاورزی عمیق و نیمه عمیق را ندارند. تنها پمپ قابل استفاده در این چاه ها، الکتروپمپ شناور کشاورزی است، این پمپ ها که به نام پمپ های شناور درون چاهی یا سه فاز نیز مشهور هستند و شکل استوانه ای داشته و با متناسب با قطر کوچکترین چاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های شناور کشاورزی از یک پمپ شناور و یک الکتروموتور شناور که به دقت بهم متصل شده اند تشکیل می شود. بازدهی آن بسیار عالی بوده و نسبت به سایر پمپ ها بهره وری بیشتری دارند. این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که کمترین نیاز را به تعویض قطعات یا بازرسی های دوره ای داشته باشند. البته لازم به توضیح است از کف کش ها را نیز می توانید برای انتقال آب استخرهای موجود در محل کشاورزی استفاده کنید. جهت کسب اطلاعت بیشتر در مورد این محصولات می توانید مقاله راهنمای جامع پمپ شناور کشاورزی را مطالعه نموده و یا از کارشناسان گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران سوال فرمایید.

پمپ شناور کوزه ای

یکی از مهم ترین قسمت هایی که همواره مهندسین مکانیک سعی در اصلاح و بهبود آن به منظور عملکرد بهتر پمپ ها داشته اند، قسمت تیغه و به عبارتی پروانه پمپ می باشد. این مساله کاملا واضح است که انتخاب شکل پروانه ها و تیغه ها بر چندین پارامتر مهم هیدرودینامیکی مهم مانند جریان بهینه و منحنی عملکرد کلی پمپ شناور تاثیر ویژه خواهد داشت.

به صورت کلی صنعت پمپ همواره دو دسته کلی پمپ های جریان محوری و جریان شعاعی را تولید میکرده، اما به علت ماهیت این پمپ ها همواره بین این دو گروه از محصولات خلائی از لحاظ نرخ عملکرد وجود داشته است که نه پمپ های جریان محوری قادر به رسیدن به آن بودن و نه پمپ های جریان شعاعی. علاوه بر طراحی های متداول پمپ های محوری و شعاعی، در سال های اخیر ما شاهد رشد چشمگیر طراحی و توسعه پمپ های جریان مختلط و یا همان پمپ های کوزه ای بوده ایم. پمپ های کوزه ای در حقیقت پمپ های گریز از مرکز هستند که از پروانه های جریان مختلط استفاده می کنند این پروانه ها به پروانه های اریب نیز معروف اند. محدود عملکرد پمپ های کوزه ای در حقیقت فاصله بین پمپ های محوری و پمپ های شعاعی را که در آن محدوده توانایی مناسبی ندارند را پر می کند. با دانستن سرعت مشخصه که ابزاری برای مقایسه عملکرد پمپ هاست می توانیم نحوه عملکرد الکترو پمپ های جریان مختلط را نیز مورد بررسی قرار دهیم. سرعت مشخصه در پمپ های کوزه ای ممکن است با سرعت کم بین 30 تا 80 متغیر باشد و این میزان برای پمپ با سرعت بالاتر بین 80 تا 160 خواهد بود.

پمپ شناور استیل

در متالورژی به استنلس استیل یا همان فولاد زنگ نزن، inox که کلمه ای با ریشه فرانسوی است گفته می شود. استیل در حقیقت یک آلیاژ است که با حداقل 11درصد کروم و 1.2 درصد کربن ساخته می شود. علت محبوبیت و استفاده زیاد از این آلیاژ مربوط به مقاومت بالای این محصول نسبت به فرسایش و خوردگی است. این مقاومت در برابر زنگ زدگی را می توان با بالا بردن میزان کروم افزایش داد. با افزودن عنصر مولیبدن به آلیاژ استیل این ماده تا حد زیادی در برابر خوردگی در برابر اسید و حفره زایی کلراید مقاوم می سازد.

با توجه ویژگی های ذکر شده استنلس استیل یا همان فولاد ضد زنگ در صنایع پمپ سازی مخصوصا پمپ های شناور که در آب به طور کامل غوطه ورهستند به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. نمی توان مدل خاصی را به پمپ های شناور استیل اطلاق کرد. تقریبا همه محصولات و مدل های که تاکنون ذکر شده می توانند با استیل ساخته شود. از این جمله می توان به پمپ های شناور کف کش، لجن کش، تکفاز، سه فاز، درون چاهی عمیق و نیمه عمیق و … اشاره کرد.

کاربد این نوع پمپ ها زمانی اهمیت می یابد که احتمال بروز خوردگی و زنگ زدن افزایش پیدا کند. استیل به عنوان یکی از گزینه های استفاده در پمپ های شناور مطرح می شود. پمپ های شناور استیل را می توان در تصفیه خانه ها، کاربری های مسکونی و تجاری، در محیط هایی که کلراید و سولفات وجود دارد مانند آب های شور و آب دریا و … مورد استفاده قرار داد. شرکت های مختلفی اقدام به تولید پمپ شناور استیل می کنند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پمپ شناور استیل و آگاهی از موجودی و قیمت برند های این محصول می توانید با گستره آبی نمایندگی پمپیران تماس حاصل فرمایید.

"<yoastmark

پمپ کف کش

یکی از اقسام پمپ های شناور، پمپ های کف کش می باشند. پمپ های مکش از انتها را می توان در دو گروه پمپ های کف کش و لجن کش دسته بندی کرد. علت این تقسیم بندی نوع سیالی است که در این پمپ های شناور مورد استفاده قرار می گیرد.

کف کش ها سیالاتی که فاقد ذرات و مواد جامد می باشند را انتقال می دهند و توانایی انتقال سیال (مانند آب) را تا ارتفاع بیشتری نسبت به لجن کش ها دارند. از طرفی با توجه به طراحی خاص لجن کش ها شما می توانید سیالات حاوی ذرات جامد را نیز به راحتی پمپاژ نمایید. هر دو محصول در کاربری های گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و امتیازاتی را برای کاربران به ارمغان می آورند. شرکت های تولید کننده داخلی و خارجی انواع مختلف الکترو پمپ های کف کش را تولید می نمایند. شما می توانید جهت بررسی بیشتر این مطلب، راهنمای جامع پمپ کف کش و همچنین راهنمای جامع پمپ لجن کش را مطالعه فرمایید.

پمپ کف کش

پمپ کف کش

پمپ شناور چینی

کشور های بسیاری در زمینه تولید پمپ های شناور فعالیت می کنند. کشور های مثل آلمان (KSB) ، ایتالیا (CALPEDA)، دانمارک (Grundfos) و … از پیشگامان تولید این محصول بوده اند. کشور چین سابقه کوتاه تری نسبت به رقبای خود در صنعت پمپ و تولید پمپ های شناور دارد. هر چند در سال های اخیر صنعت پمپ سازی چین به شدت توسعه یافته و فعال شده است. الکتروپمپ های شناور چینی مانند سایر محصولات این کشور دارای درجه بندی های مختلف هستند و می توان هم پمپ های با کیفیت در آن یافت و هم محصولات به شدت بی کیفیت. یکی از پیشگامان صنعت پمپ سازی در کشور چین، شرکت استریم (STREAM) می باشد. این شرکت از سال 1997 واردات خود را به ایران اغاز کرده و در 15 سال اخیر نیز توانسته به 20 کشور صادرات پمپ داشته باشد. شرکت استریم را می توان جزء 3 شرکت مطرح تولید کننده پمپ در چین دانست. پمپ های شناور چینی استریم (STREAM) دارای مدل ها و کاربری های گسترده ای است.

از دیگر شرکت معتبر در بازار چین می توان از شرکت لیو (LEO) نام برد. این شرکت بخش گسترده ای از تولیدات و بازار کشور چین را به خود اختصاص داده است و پمپ های شناور این شرکت نیز در بازار در زمینه های پمپ های کشاورزی، باغی و زهکشی مورد توجه هستد. شرکت اس پی سی (SPC) نیز از قدیمی ترین برند های چینی است.

برای پمپ های شناور چینی می توان محاسن و معایب زیادی را ذکر کرد. قیمت پایین را می توان بزرگترین مزیت این محصولات دانست اما در عین حال برخی از پمپ های شناور چینی کیفیت ساخت مناسبی ندارند و برای چاه های عمیق یا نیمه عمیق که نیازمند کیفیت و دوام بالاتری هستند توصیه نمی شوند. ما در راهنمای جامع پمپ شناور چینی به بررسی بیشتر این محصولات پرداخته ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین گستره آبی نمایندگی رسمی فروش پمپ شناور پمپیران مشورت فرمایید.

پمپ شناور دست دوم

گاهی برای صرفه جویی در هزینه، مصرف کنندگان تصمیم می گیرند از پمپ های شناور دست دوم موجود در بازار استفاده کنند که در این بخش هم تعمیرکاران حرفه ای و هم تعمیرکاران متفرقه فعالیت دارند. با توجه به ساختار پیشرفته ی پمپ های شناور ترجیح بر این است که یا از پمپ های شناور نو استفاده شود و یا اگر نیازمند خرید پمپ شناور دست دوم و یا پمپ تعمیری هستید از افراد متخصص یا تعمیرگاه های مجاز در این زمینه کمک بگیرید.
تعمیر پمپ آب، حرفه ای بسیار تخصصی می باشد و از حساسیت بالایی نیز برخودار است و الکتروپمپ های شناور با توجه پیچیدگی آن می بایست صرفا توسط تعمیرکاران خبره و آموزش دیده تعمیر شود. پمپ شناور دست دوم در صورت سلامت فیزیکی قطعات و پس از تست های کافی قابل استفاده هستند. یکی از قطعات مهم در این پمپ ها پروانه های داخل پمپ است. این پروانه ها با کمک شفت ( قطعه ای که نیرو را از موتور به پمپ انتقال میدهد) انرژی جنبشی پمپ را تبدیل کرده و باعث افزایش فشار آب میشوند. برای استفاده از پمپ های دست دوم از سلامت پروانه ها، شفت و مخصوصا الکتروموتور اطمینان حاصل کنید.

اگر قصد استفاده از پمپ های شناور دست دوم را دارید بهتر است از نمایندگان رسمی و حرفه ای که در زمینه ی پمپ فعالیت دارند و خدمات پس از فروش آن ها به طور گسترده در دسترس هست مثل تعمیرگاه های مجاز خدمات پس از فروش پمپیران، استفاده کنید. البته در این بین، تعمیرکارهای متفرقه ای نیز در خیابان سعدی جنوبی تهران و میدان شوش وجود دارند که تعمیرات و فروش پمپ های دست دوم را انجام میدهند. در این بین خدمات ارائه شده توسط تعمیرگاه های سعدی در سطح کیفی بالاتری نسبت به شوش دارد.

سوالات متداول در مورد پمپ شناور

 1. پمپ شناور چیست؟ پمپ شناور گونه ای از پمپ هاست که درون مایع به طور کامل قرار می گیرد و مایع را به سمت سطح هدایت می کند، این ویژگی باعث می شود که در بسیاری از کاربری ها مانند چاه های عمیق که سایر پمپ ها فاقد کارایی هستند پمپ های شناور تنها گزینه مورد استفاده باشند.
 2.  چه نوع پمپ های شناوری وجود دارد؟ این پمپ ها اقسام متفاوتی دارند، ویژگی مشترک همه آن قرار گرفتن به صورت کامل در سیال است، از این بین می توان به پمپ های شناور درون چاهی عمیق و نیمه عمیق، پمپ های کف کش، پمپ های لجن کش و … نام برد.
 3. برای چاه خود از چه پمپ شناوری استفاده کنیم؟ بسته به عمق و کاربری شما می توانید از پمپ های سه فاز، پمپ های تک فاز و کف کش ها و لجن کش ها استفاده کنید.
 4. اگر درون آب شن وجود داشته باشد می توانیم از پمپ شناور استفاده کنیم؟ بستگی به میزان شن درون سیال دارد، اگر این مقدار از 25 گرم در متر مکعب کمتر بود، می توانید از پمپ های شناور معمولی استفاده کنید، در غیر این صورت آلیاژ پمپ شما باید تغییر کند.
 5. چه پمپ شناوری بخریم؟ برندهای مختلفی در بازار موجود هستند، در میان نمونه های خارجی محصولات با کیفیت ولی با قیمت بسیار بالا وجود دارد، نمونه های چینی نیز دارای پایین تر متوسط و قیمت ارزان هستند، تولیدات داخلی کشور مثل پمپیران و … دارای کیفیت بسیار بالا و قیمت منطقی هستند که تهیه آن ها منطقی تر به نظر می رسد.
 6. برای سفارش پمپ شناور چه نکاتی را باید بدانیم؟ میزان آبدهی (دبی)، ارتفاع، قطر لوله خروجی و … از الزامات انتخاب پمپ می باشند.
 7.  پمپ شناور استیل در چه جاهایی کاربرد دارد؟ در مواردی که احتمال خوردگی بالا باشد می توان از پمپ های شناور استیل استفاده کرد
 8. قبل از نصب پمپ شناور چه مواردی را رعایت کنیم؟ نصب الکتروپمپ شناور امری تخصصی است و حتما باید دفترچه راهنمای نصب آن را مطالعه بفرمایید، تحت هیچ عنوانی نباید الکتروموتور شناور شما بدون پر شدن با آب روشن شود، در غیر این صورت آسیب جدی خواهد دید.

2 دیدگاه برای “پمپ شناور

 1. حسن سیلانی گفت:

  بسیار اطلاعات مفیدی یه بنده داده شد لطفا در مورد استفاده از این پمپ ها در استفاده مستقیم آبیاری بارانی بفرمائید. که آیا فشار کافی(درحد۵یا۶ بار)برای آبیاری بارانی در کشاورزی را فراهم میکند یا خیر؟

  1. سلام جناب آقای حسن سیلانی، با سپاس از لطف و همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *