ترانسفورماتور

ترانسفورماتور سه فاز

ترانسفورماتور سه فاز

نیروگاه ها که به عنوان منبع تولید انرژی الکتریکی در نظر گرفته می شوند معمولا در جایی خارج از شهر احداث می گردند، به همین خاطر مسافتی که معمولا جریان الکتریکی از منبع تولیدی آن یعنی نیروگاه، تا بخش توزیع که ناحیه مسکونی است طی می کند زیاد است. انتقال برق تولید شده با ولتاژ دلخواه بدون استفاده از دستگاهی که میزان جریان را کاهش یا افزایش دهد ممکن نیست. ترانسفورماتور ها موجب جلوگیری از اتلاف بالای این انرژی به دلیل تبدیل شدن برق به حرارت در خطوط انتقالی می شود. ترانسفورماتور سه فاز یکی از انواع ترانسفورماتور هایی می باشد که با ایجاد کمترین تلفات می تواند انرژی الکتریکی را بین دو نقطه انتقال دهد. ترانسقورماتورهای سه فاز برای شبکه های برق سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند این ترانسفورماتور های مقدار جریانی که در نیرو گاه ها تولید می شود را کاهش و یا افزایش داده و به مقدار ولتاژ مورد نیاز در بخش مورد استفاده تبدیل می کنند. این کاهش و افزایش ولتاژ موجب می شود تا ترانسفورماتور سه فاز در گروه ترانسفورماتورهای کاهنده و فزاینده توزیعی قرار بگیرد.

ترانسفورماتور سه فاز یکپارچه

ترانسفورماتورهای سه فاز را می توان با توجه به نوع هسته ای که در ساختمان این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد به دو دسته ترانس با هسته یکپارچه و ترانس با هسته مجزا تقسیم کرد. انرژی الکتریکی برای انتقال از یک طرف سیم پیچ به طرف دیگر به هسته ای رسانا نیاز دارد، از این رو هسته ترانسفورماتور های سه فاز را از متریال های هادی برای مثال از جنس آهن انتخاب می کنند که می تواند به دو صورت مجزا و یک پارچه طراحی شود.

 • ترانسفورماتور هایی که دارای هسته یکپارچه هستند از یک هسته با سه ستون تشکیل می شود که سیم پیچ ها به دور هر ستون می گردند و در نهایت دو یوغ در قسمت های فوقانی و تحتانی این ستون ها را مهار می کنند. این نوع هسته به دلیل شکل ستون مانند به هسته ستونی نیز معروف است. در ترانسفورماتور هایی که دارای هسته مجزا می باشند از سه ترانسفورماتور مشابه تکفاز ساخته می شوند که این آرایش را بانک ترانسفورماتور سه فاز نیز می نامند.
 • در ترانسفورماتور هایی که از هسته یکپارچه بهره می برند آهن کمتری در شکل گیری هسته به کار می رود، در نتیجه دارای وزن و ابعاد کمتری می باشند. از طرفی راندمان این هسته بسیار بیشتر از هسته های مجزا است و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه تر خواهد بود. با این حال مشکل اصلی این نوع هسته این می باشد که در صورت بروز مشکل در هر یک از ستون ها کل هسته باید از مدار خارج شود. این موضوع در هسته های مجزا وجود ندارد زیرا سه هسته از هم جدا هستند، در صورت بروز مشکل تنها هسته ای که دچار اختلال شده است از مدار خارج می شود.

ترانس سه فاز فزاینده

با توجه به شرایط توزیع ولتاژی که ترانسفورماتور توزیع مورد استفاده قرار می گیرد، می توان ترانس ها را به دو دسته کاهنده و فزاینده تقسیم کرد. همانطور که از نام این دو ترانس مشخص است ترانس های کاهنده مقدار ولتاژ را کاهش و ترانس های فزاینده مقدار جریان را افزایش می دهند. حال با این سوال مواجه می شویم که ترانسفورماتور سه فاز فزاینده چیست و چه کاربردی دارد؟ همانطور که اشاره شد ترانس های فزاینده در جهت افزایش ولتاژ و کاهش تلفات خطوط انتقالی مورد استفاده قرار می گیرند. افزایش ولتاژ موجب کاهش نسبی جریان در خطوط می شود. نیروی الکتریسیته به طور معمول در ردیف ولتاژ 11 کیلو ولت تولید می شود و به ردیف های 22 و 44 کیلو ولت و یا ولتاژ های بالاتر تبدیل و منتقل می شوند. ترانس های فزاینده در این مرحله برای افزایش ولتاژ به مقادیر ذکر شده مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اهمیت بالای جریان اولیه معمولا سیم پیچ های این ترانسفورماتور از جنس مس با عایق های زخیم می باشد. مقدار ولتاژ ثانویه که همان ولتاژ خروجی نیز می باشد، علاوه بر تعداد پیچ سیم پیچ ها به دور هسته، به نوع اتصال و پیکره سیم پیچ ها به یکدیگر نیز بستگی دارد. اتصالات سیم پیچ در ترانسفورماتور سه فاز به سه صورت ستاره، مثل و زیگزاگ می باشد. ترانسفورماتور های سه فاز فزاینده در طیف گسترده ای از سیستم های قدرت و مدار های انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این ترانسفورماتور در صنایعی که از تجهیزات سه فاز خاصی استفاده می کنند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ترانس سه فاز کاهنده

با توجه به این موضوع که برق موجود در خطوط انتقالی فشار قوی می باشد و برای مصرف در بخش های مورد نظر به طور طبیعی این میزان باید تا مقدار ولتاژ تعیین شده به هنگام کاربری کاهش یابد (برای مثال در مناطق شهری مقدار ولتاژ مورد نیاز برای تجهیزات برقی 240 ولت می باشد)، از نوع خاصی از ترانسفورماتورهای سه فاز به نام ترانس سه فاز کاهنده استفاده می شود که معمولا در انتهای خطوط انتقالی نصب می شوند. این دستگاه ها ولتاژ بالا و جریان کم را به ولتاژ کم و جریان بالا تبدیل می کنند. تعداد دور بیشتر در سیم پیچ ها به منزله انرژی بیشتر در آن بخش می باشد، با توجه به این که در این ترانسفورماتور میزان ولتاژ کاهش خواهد یافت لازم است تعداد دور سیم پیچ ها در بخش جریان خروجی کمتر از بخش ورودی باشند. جریان های تولیدی توسط نیروگاه ها 20 کیلو ولت می باشد که این میزان برای انتقال توسط ترانسفورماتور های فزاینده به 440 کیلو ولت تبدیل می شود و سپس این ولتاژ به ایستگاه های توزیع منتقل می شوند و در این ایستگاه ها این میزان ولتاژ به ردیف های 11، 20، و 33 کیلو ولت با توجه به بخش مورد نظر تبدیل می شود.

قیمت ترانس سه فاز

یکی از گروه های صنعتی فعال در زمینه تولید ترانسفورماتور گروه صنعتی ایران ترانسفو می باشد که فعالیت خود را از سال 1345 آغاز کرده است و تمامی ترانسفورماتور های خود را تحت لیسانس زیمنس آلمان تولید می کند. این شرکت که با توجه با بیش از نیم قرن سابقه در این زمینه همواره مشتری مداری را یکی از اصول اولیه خود قرار داده است، با استفاده از جدید ترین فناوری ها و با بهره گیری از تیمی متخصص انواع ترانسفورماتور را در جهت به کار گیری در بخش های گوناگون تولید نموده است که ترانس های سه فاز نیز جزئی از آن ها می باشد. ترانس های سه فاز این کارخانه در دو ردیف 20 و 33 کیلو ولت تولید می شود. با توجه به مقدار توزیع جریان که در بیشتر مناطق 20 کیلو ولت می باشد ترانسفورماتورهای 20 کیلو ولتی نیز از اهمیت بیشتری برخوردارند. لیست قیمت ترانسفورماتور را می توانید در لیست قیمت ایران ترانسفو مشاهده نمایید.

پرسشهای متداول ترانسفورماتور سه فاز

 1. کاربرد ترانسفورماتور سه فاز چیست؟ از این ترانسفورماتور برای تامین انرژی الکتریکی در سیستم های سه فاز استفاده می شود.
 2. ترانسفورماتور سه فاز چگونه ساخته می شود؟ این ترانس را می توان با اتصال سه هسته تکفاز و یا با استفاده از یک هسته سه فاز تشکیل داد.
 3. جریان سه فاز حامل چه مقدار ولتاژ است؟ سیستم های سه فاز حامل ولتاژ 240 ولت می باشند.
 4. مزیت کابل سه فاز نسبت به تکفاز چیست؟ در کابل سه فاز از یک هسته استفاده می شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.
 5. در جریان سه فاز از چند کابل استفاده می شود؟ چهار کابل که سه کابل جریان را انتقال می دهد و یک کابل جریان خنثی می باشد که همان کابل نول است.
 6. ترانسفورماتورهای کاهنده جریان را به چه میزانی کاهش می دهند؟ این دستگاه جریان ولتاژ 440 کیلو ولت را به 11، 20 و 33 کیلو ولت تبدیل می کنند.
 7. ترانسفورماتورهای کاهنده در چه محل هایی نصب می شود؟ این ترانس در انتهای خطوط انتقالی نصب می شوند.
 8. ترانسفورماتورهای فزاینده چه کاربردی دارند؟ ترانس های فزاینده برای افزایش فشار در خطوط انتقالی مورد استفاده قرار می گیرند.
 9. هسته ترانس های سه فاز به چند دسته تقسیم می شود؟ هسته ترانس های سه فاز به دو صورت مجزا ( سه هسته تکفاز) و یا به صورت یکپارچه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *