پمپ آب

تنظیم فشار پمپ آب خانگی

تنظیم فشار پمپ آب خانگی

اگر پمپ آب خانگی برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگیرد، سطح فشار آن کاهش می یابد، به عبارتی اگر شما خانه ای داشته باشید که فشار آب در آن به طور معمول 60 PSI می باشد، اگر بعد از یک مدت زمان به این خانه برگردید متوجه خواهید شد که با روشن شدن پمپ فشار همانند قبل نیست به همین خاطر نیاز است که راه های ساده ای را برای تنظیم فشار پمپ آب خانگی امتحان نمایید. برای اینکه بخواهید فشار پمپ خانگی را تنظیم کنید می بایست نکات زیر را رعایت نمایید؛

آماده سازی برای تنظیم فشار پمپ آب خانگی

در مرحله اول می بایست به این نکته اشاره کنیم که قبل از انجام هر کاری برای جلوگیری از برق گرفتی و آسیب رسیدن به کابل بندی و موتور پمپ می بایست منبع برق را قطع کنید و جعبه سوئیچ یا کلید پمپ را که وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ را دارد از برق بکشید. به طور معمول زمانی که برای اولین بار پمپ را می خرید و نصب می کنید، فشار به خوبی تنظیم شده است ولی اگر افت و یا افزایش فشاری در پمپ خانگی به وجود آمد می بایست آن را مجددا تنظیم نمایید.

فشار مطلوب در تنظیم فشار پمپ آب خانگی

سپس می توانید روی برچسب پمپ فشاری که پمپ در آن محدوده شروع به کار می کند و به حداکثر می رسد و پمپ را خاموش می کند ببینید. در مثال ما پمپ با فشار 30 PSI روشن شده و در فشار 50 PSI خاموش خواهد شد. اگر شما پمپ خانگی شناور استفاده می کنید توجه داشته باشید که معمولا فشار روشن شدن و خاموش شدن بین 40 تا 60 می باشد که البته این نوع رایج تر است. و از آنجایی که پمپ های جتی معمولا کوچکترند و البته قدرت کمتری نیز دارند و حتی برخی از انواع پمپ گریز از مرکز بین 20 تا 40 واحد فشار را تامین می نمایند. شما می توانید اکثرا پمپ های خانگی را با سوئیچ فشار دیفرانسیل تقریبا 20 PSI در بازار تهیه کنید. و تنظیم پیچ مرکزی می تواند با بستن و باز کردن روی فشار اثر بگذارد و یا به عبارتی مقدار فشار را افزایش یا کاهش دهد و مقدار فشار روشن و خاموش شدن را به 35 یا 60 برساند. پس با بستن پیچ با یک پیچ گوشتی در واقع سعی در افزایش فشار به مقدار مورد نظر خواهیم داشت. اگر پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید فشار روشن شدن پمپ افزایش یافته و در صورتی که عکس جهت حرکت عقربه های ساعت آن را بچرخانید فشار مربوطه کاهش می یابد. هر چرخش پیچ اگر به صورت کامل و 360 درجه باشد منجر به تغییر فشار بین 2 تا 3 واحد (PSI) خواهد شد و معمولا پیشنهاد می شود که فشار را به اندازه آنچه روی برچسب نوشته است کم و زیاد کنید یا در مثال ما فشار به 35 تا 36 و یا حتی بیشتر افزایش یا کاهش می یابد. پیچ کوچکتری که در قسمت چپ پیج وسط قرار دارد مربوط به دیفرانسیل است و تنها روی فشار انتهایی اثر می گذارد، برای مثال اگر این پیچ را در جهت حرکت عقربه های ساعت بپیچانیم و به عبارتی پیچ را ببندیم با هر چرخش فشار بین 2 تا سه واحد افزایش می یابد و برای مثال از 50 به 51، 52، 53 و غیره افزایش می یابد. آنچه که در این تنظیمات می بایست به آن توجه کنید این است که کمتر پیش می آید که فشار خاموش شدن پمپ نیاز به تغییر داشته باشد، و یادتان باشد اگر نیاز ندارید سعی نکنید فشار دیفرانسیل را تغییر دهید. پیچ فشار دیفرانسیل معمولا نسبت به پیچ بزرگتر کمتر قابل تغییر است و معمولا بین 5، 10، 15 پوند بر مربع اینچ در برخی از انواع پمپ ها می توان آن را تغییر داد و نه بیشتر.

راه اندازی پمپ برای تنظیم فشار پمپ خانگی

حال پیشنهاد میکنیم که پمپ را روشن کنید تا ببنید که فشار روی فشار سنج چطور نمایش داده می شود. پس از روشن شدن ابتدا فشار کاهش می یابد و وقتی به 30 PSI می رسد پمپ شروع به روشن شدن و مکش کرده و سپس به فشار 50 PSI رسیده و خاموش می شود. اگر به اندازه کافی فشار در محفظه پمپ نداشته باشیم یا اگر بخواهیم در سطح فشار بیشتری کار کنیم، برای اینکه بتوانید فشار را با تنظیم فشار پمپ آب خانگی بیشتر کنید، به عبارتی بالاتر از آنچه بر روی برچسب پمپ آمده است ببرید، ابتدا محاسبه می کنید که چند دور چرخیدن پیچ بزرگ شما را برای مثال به فشار 60 می رساند، می دانیم هر دور چرخش پیچ 2 تا 3 PSI است و بین 3 تا 4 چرخش کامل نیاز دارید که بتوانید فشار را به 60 افزایش دهید. پمپ را از برق بکشید، پیچ گوشتی مخصوص پیچ بزرگ وسط را روی آن قرار دهید، و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا 3.5 چرخش کامل کافی خواهد بود، سپس پمپ را به برق متصل و روشن کنید، در اینجا خواهید دید که فشار سنج کاهش فشار را نشان داده و سپس تا 60 افزایش می یابد. حال فرض کنید که بخواهید پیچ دیفرانسیل را برای تنظیم فشار به کار ببرید، چرا که فقط روی فشار خاموش شدن پمپ اثر می گذارد، اگر فشار بین 30 تا 50 باشد، اگر پیچ کوچکتر را 3 بار به طور کامل بچرخانید باعث می شود که پمپ مدت زمان بیشتری برای رسیدن از حداقل فشار به حداکثر فشار به کار ببرد و فشار بالاتر از 60 به مقدار حداکثر خود خواهد رسید. با این روش می توانید فشار پمپ را تنظیم کنید از طرفی اگر پیچ بزرگ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بگردانیم می توانیم کاهش فشار اعمال کنیم و فشار را از فشار مکش اولیه کمتر نماییم.

چه زمانی می بایست فشار پمپ خانگی را تنظیم کنید؟

 • زمانی که تنظیم کارخانه ای روی پمپ برای منزل شما فشار کافی را فرآهم نمی آورد. به خصوص زمانی که خانه روی تپه یا ارتفاعی قرار دارد که آب نیاز دارد با نیروی جاذبه مقابله کند و پمپ را به ارتفاع بالاتری بفرستد.
 • آب خروجی از شیرآلات و دوش آب به اندازه کافی فشار نداشته باشد.
 • آب فشان های درون حیاط و باغچه نصب شوند که نیاز به هد بیشتری نسبت به آنچه روی برچسب پمپ نوشته شده است دارند. ولی یادتان باشد قبل از انجام هر کاری حتما می بایست برق را از منبع قطع کنید و سپس فشار را تنظیم نمایید.

خوانندگان گرامی توجه داشته باشند مقاله نوشته شده ترجمه و ترکیبی از منابع زیر است؛

 1. R.C. Worst & Co., Inc.

پرسشهای متداول پیرامون تنظیم فشار پمپ آب خانگی

 1. چرا پمپ آب خانگی نیاز به تنظیم فشار دارد؟ اگر پمپ آب خانگی برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگیرد، سطح فشار آن کاهش می یابد.
 2. چطور برای تنظیم فشار پمپ آب خانگی آماده شوید؟ در مرحله اول می بایست به این نکته اشاره کنیم که قبل از انجام هر کاری برای جلوگیری از برق گرفتی و آسیب رسیدن به کابل بندی و موتور پمپ می بایست منبع برق را قطع کنید و جعبه سوئیچ یا کلید پمپ را که وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ را دارد از برق بکشید.
 3. چه زمانی می بایست فشار را در پمپ خانگی تنظیم کرد؟ به طور معمول زمانی که برای اولین بار پمپ را می خرید و نصب می کنید، فشار به خوبی تنظیم شده است ولی اگر افت و یا افزایش فشاری در پمپ خانگی به وجود آمد می بایست آن را مجددا تنظیم نمایید.
 4. چه فشاری برای پمپ آب خانگی مناسب است؟ روی برچسب پمپ فشاری که پمپ در آن محدوده شروع به کار می کند و به حداکثر می رسد و پمپ را خاموش می کند مشخص شده است. در مثال ما پمپ با فشار 30 PSI روشن شده و در فشار 50 PSI خاموش خواهد شد.
 5. اگر آب خروجی شیرآلات به مقدار کافی نباشد اشکال از کجاست؟ به این معنی است که پمپ آب خانگی فشار لازمه را ندارد و نیاز است فشار آن را تنظیم نمایید.

6 دیدگاه برای “تنظیم فشار پمپ آب خانگی

 1. ابراهیم حاضری گفت:

  سلام ممکن است که فشارکم پمپ اب دراثرنشتی آب درلوله ای باشدکه اززیرزمین ردمیشو ودیده نمی‌شود؟ بعبارتی لوله پس از سالهاکارکردن درزیرخاک بوده وپوسیده ونشتی پیداکرده است. ازکجابفهمیم که نشتی دارد؟ دراینصورت تنظیم پمپ مشگل است درسته؟

  1. گستره آبی گفت:

   سلام و احترام خدمت آقای حاضری عزیز
   بله یکی از مواردی که در این موارد حتما باید بررسی بشه مسیر تاسیسات هست. ممکنه نشتی یا رسوب بیش از حد متعارف باعث افت فشار بشه

 2. علیرضا گفت:

  با سلام
  در خانه ما که یک طبقه است، زمانی که ۲ شیر آب همزمان باز شود، پمپ از فشار می‌افتد و حتی با بستن یکی از شیرها فشار باز‌نمی‌گردد.
  مشکل از کجاست؟

  1. سلام علیرضا عزیز، تنظیمات مخزن فشار رو بررسی کنید شاید نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد، به طور کلی برای فشار پایدار، سیستم فشار ثابت و پمپ با ظرفیت جریان بالا یا پمپ تقویت کننده فشار آب برای نصب در منزل مناسب هستند. با تشکر از همراهی شما

 3. رامین گفت:

  آیا فشار اب ممکن است باعث شود ابگرم کن خودبخود روشن شود

  1. سلام رامین عزیز، پمپ های جدید برای اندازه گیری سطح آب در مخزن از سوییچ فشار استفاده می کنند. در واقع پمپ با استفاده از این سوییچ زمانی که فشار داخل مخزن کم باشد شروع به کار می کند. در صورتی که آب کافی به مخزن وارد شود، فشار پمپ افزایش یافته و پمپ به صورت خودکار خاموش می گردد.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *