پمپ آب

نحوه انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران

نحوه انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران

پمپ های فشار قوی یکی از انواع پمپ های آبی می باشند که برای انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع پمپ های فشار قوی پمپ های گریز از مرکزی هستند که با کمک تعداد بیشتری از طبقات قادرند ارتفاع و آبدهی بیشتری را برای مصرف کنندگان فراهم کنند. اساس کار این پمپ ها نیروی گریز از مرکزی است که موجب افزایش فشار سیال می شود. در پمپ فشار قوی از تعدادی پروانه استفاده می شود که بر روی راندمان پمپ تاثیر مستقیم می گذارد. ساختمان این پمپ ها از یک محفظه مکش و رانش و تعدادی محفظه طبقات تشکیل شده اند که پروانه ها در این محفظه قرار می گیرند و این طبقات توسط پیچ بست طبقات به هم متصل می شوند. داخل هر محفظه یک دیفیوزر وجود دارد که قادر است سرعت را به فشار تبدیل کند. از مزیت های این پمپ می توان به طیف گسترده کاربری، راندمان بالا ،ساختمان ساده اشاره کرد. در اینجا قصد داریم نحوه انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران را برایتان شرح دهیم، در اینجا ابتدا نحوه انتخاب پمپ شرح داده و سپس به ارائه نکات بیشتری که در فرآیند انتخاب موثرند، می پردازیم.

اگر زمان کافی برای خواندن این مقاله را ندارید، کافیست با مشاوران گستره آبی تماس بگیرید.

انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران

کاتالوگ پمپ های فشار قوی حاوی جدولی به نام جدول همپوشانی می باشند که با استفاده از این جدول می توانید به راحتی پمپ مناسب خود را انتخاب کنید. این جدول دارای یک محور عمودی (ارتفاع) و یک محور افقی ( آبدهی) می باشد. شما می بایست ابتدا میزان آبدهی و ارتفاع خود را بر روی این نمودار مشخص کرده و به صورت دو خط عمودی و افقی این دو نقطه را ادامه دهید تا در یک نقطه یکدیگر را قطع کنند که این نقطه مدل پمپ مورد نظر را مشخص می کند. پس از مشخص کردن نقطه تلاقی این دو مراحل نحوه انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران به شرح زیر می باشد:

  • با توجه به این که پمپ های فشار قوی قابلیت کوپله شدن با دو موتور را دارند برای انتخاب پمپ مورد نظر فرآیند پیدا کردن آبدهی و ارتفاع را بر روی دو منحنی باید انجام داد. برای مثال میزان آبدهی مورد نظر مقدار 33 متر مکعب در ارتفاع 112 متری می باشد.
  • سپس با توجه به منحنی هم پوشانی هر دو موتور 1450 دور بر دقیقه و 2900 بر دقیقه مشاهده می کنیم که با در نظر گرفتن راندمان ذکر شده می توان دو پمپ WKL 65/11 و WKL 50/4 را به ترتیب دور موتور گفته شده انتخاب کرد.
  • آنچه می بایست به آن توجه داشته باشید این است که برای دور موتورهای بالاتر استهلاک بیشتری وجود دارد و در صورتی که می خواهید دور موتور بالاتر را انتخاب کنید باید بدانید که کارکرد آن متناوب است و در دور موتور 1450 در بر دقیقه کارکرد پمپ به صورت دائم انجام می پذیرد. همچنین لازم به ذکر است که منحنی مشخصات هیدرولیکی فقط برای یک طبقه از پمپ می باشد که در آن تراش های مختلف پروانه در نظر گرفته شده است. فرض کنید که پمپی که می خواهید انتخاب کنید دور موتور 2900 دور بر دقیقه دارد و به صورت متناوب کار می کند. اگر دبی و ارتفاع مورد نظر شما 33 متر مکعب بر ساعت و 112 متر باشد. با توجه به اینکه منحنی مشخصات هیدرولیکی تنها برای یک طبقه است، ارتفاع مورد نظر شما باید ضریب صحیحی از ارتفاعی باشد که برای یکی از تراشهای مختلف پروانه ها در آبدهی مورد نظر شما است، باشد. توجه داشته باشید که این ضریب بیانگر تعداد طبقات برای پمپ می باشد.
  • پس از اینکه ارتفاع کل را بر ارتفاع یک طبقه تقسیم کردیم، در مثال ذکر شده با انجام این عملیات چهار طبقه 3.3، 3.6، 4 و 4.3 به دست می آید و تنها عدد صحیحی که در میان این اعداد مشاهده می شود عدد 4 می باشد که در ارتفاع 28 متر حاصل می شود. در ارتفاع ذکر شده همراه با آبدهی 33 متر مکعب بر ساعت از تراش پروانه ∅155 استفاده می گردد. با توجه به اطلاعات ذکر شده پمپ مناسب مدلWKL 50 با دور موتور 2900 دور بر دقیقه همراه با 4 طبقه و تراش پروانه ∅155 می باشد.
  • با توجه به همه آنچه گفته شد شما می توانید راندمان پمپ طبقاتی پمپیران را بر اساس تراش پروانه ای که برای پمپ انتخاب شده است بر روی منحنی مشخصات هیدرولیکی مشاهده نمایید که در مورد مثال ما %67 می باشد و برای انتخاب موتور نیز تنها کافی است انتهای منتهای توان را برای تراش پروانه مورد نظر ما که در اینجا ∅155 است بررسی کنیم که عدد آن برابر با 4.3 KW بوده و از آنجایی که پمپ 4 طبقه دارد می بایست تعداد طبقات را در توان ضرب کنیم، چرا که به خاطر داریم منحنی مشخصات هیدرولیکی تنها برای یک طبقه می باشد، عدد 17.2 کیلو وات به دست می آید که ما بالاتر از این توان را در جدول برای پمپ در نظر می گیریم که نزدیک ترین حالت 22 کیلو وات برای دور موتور 2900 دور بر دقیقه می باشد.

پروانه پمپ فشار قوی

پروانه ها قطعات اصلی در تامین نیروی گریز از مرکزی هستند که مهم ترین اصل در کاربری پمپ فشار قوی می باشد. قطر های متفاوتی برای پروانه های پمپ فشار قوی wkl پمپیران در نظر گرفته می شود تا پمپ قادر باشد راندمان های متفاوتی را برای مصرف کنندگان به ارمغان بیاورد. در کاتالوگ محصولات فشار قوی برای پروانه ها یک قطر عادی و چند قطر تراش خورده در نظر گرفته می شود که تراش پروانه نیز در صورت تقاضا از طرف شرکت بر روی پروانه اعمال می شود. با توجه به تغییر قطر پروانه ها میزان راندمان پمپ و البته توان نامی لازم برای تامین قدرت موتور نیز تغییر خواهد کرد. جنس پروانه هایی که در پمپ ها فشار قوی مورد استفاده قرار میگیرند از چدن GG-25 می باشد که موجب می شود پروانه از مقاومت بالایی برخوردار باشد. همچنین امکان تغییر جنس پروانه در صورت نیاز وجود دارد. قطر پروانه پمپ های فشار قوی پمپیران بین بازه 135 تا 480 میلیمتر با توجه به میزان آبدهی و ارتفاع پمپ قابل تغییر است.

انتخاب موتور پمپ فشار قوی

موتور پمپ فشار قوی WKL پمپیران قطعه ای است که با استفاده از منبع تغذیه خود می تواند توان لازم برای بهره بری از پمپ را تامین کند. و همانطور که گفته شد یکی از مزیت های پمپ های فشار قوی پمپیران این است که این پمپ ها توانایی کوپله شدن با دو نوع موتور را دارند: موتور های 1450 دور بر دقیقه و 2900 دور بر دقیقه. توجه داشته باشید قبل از انتخاب موتور لازم است قابلیت کوپله شدن پمپ با هر دو موتور بررسی شود زیرا در برخی از مدل ها پمپ فقط با موتور های 1450 دور بر دقیقه کوپله می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کاتالوگ پمپیران wkl مراجعه نمایید و همچنین با تماس با مشاورین گستره آبی نمایندگی پمپیران نیز می توانید از مشاوره رایگان انتخاب پمپ و تخفیفات ویژه قیمت پمپ طبقاتی پمپیران بهره ببرید.

پرسشهای متداول پیرامون نحوه انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران

  1. تفاوت پمپ فشار قوی و پمپ گریز از مرکز در چیست؟ پمپ های فشار قوی در واقع از نظر ساختاری همان پمپ گریز از مرکز هستند با این تفاوت که تعداد طبقات بیشتری دارند در حالی که پمپ گریز از مرکز تنها یک طبقه دارد.
  2. آیا راندمان پمپ های فشار قوی ثابت است؟ خیر با تراش پروانه ها رانمان های متفاوتی برای پمپ پدید می آید.
  3. کاربرد پمپ های فشار قوی چیست؟ از این پمپ ها برای تهیه آب شهر ها، پمپاژ آب در مصارف صنعتی، به عنوان بوستر پمپ و پمپاژ اب سرد و گرم در تاسیسات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. برای انتخاب پمپ فشار قوی پمپیران اولین گام چیست؟ برای اینکه بتوانید پمپ خود را انتخاب کنید باید بدانید چه آبدهی و ارتفاعی مد نظر شماست.
  5. منحنی همپوشانی پمپ فشار قوی چه کاربردی دارد؟ در واقع از این منحنی برای انتخاب مدل پمپ فشار قوی بر اساس دبی و هد پمپ مورد نظرمان استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *