پمپ آب

پلاک الکتروموتور

پلاک الکتروموتور

الکتروموتورها از مشخصاتی برخوردار می باشند و این مشخصات را می توان با مراجعه به پلاک الکتروموتور به راحتی مطالعه و مشاهده نماییم. اما توجه داشته باشید روش پلاک خوانی الکتروموتور نیز در حین مشاهده این پلاک اهمیت دارد و در واقع مصرف کنندگان عزیز می بایست بدانند چطور از این مشخصات بهره جویند. به عبارت دقیق تر مشخصات پلاک الکتروموتور برای بهره گیری بهینه در طراحی و راه اندازی صحیح به کار برده می شود و شامل نکاتی می شود که در برخی از مواقع بی توجهی به آنها می تواند منجر به بهره بری پایین و حتی در مواردی خسارت به تجهیزات الکتریکی شود. از این رو پلاک خوانی در الکتروموتورها می تواند روش مناسبی برای کمک به متخصص طراح و راه انداز الکتروموتور برای طراحی دستگاه به صورت درست از لحاظ مدار الکتریکی، کنتاکتور و بی متال صحیح برای این موتور الکتریکی و غیره می باشد. اما اینکه چطور پلاک خوانی الکتروموتور صورت می گیرد نیازمند ارائه نمونه پلاک و همچنین توضیحاتی درباره مشخصات آن است که در ادامه به آنها اشاره می نماییم.

مشخصات پلاک الکتروموتور

در اینجا نمونه ای از پلاک یک موتور الکتریکی آورده شده است و همانطور که قابل مشاهده است این جدول دارای فاکتورهایی است که می تواند روی ساخت الکتروموتورها تاثیر مستقیم گذارد و از این رو پلاک خوانی الکتروموتور اهمیت زیادی دارد. با این تفاسیر در اینجا قصد داریم فاکتورهای مربوط به پلاک الکتروموتور را هر یک به صورت جداگانه برایتان توضیح دهیم.

نام کشور سازنده و علامت کارخانه
شماره سریال نوع (TYPE)
توان خروجی موتور W یا KW ولتاژ مصرفی موتور
ضریب توان یا Cosφ جریان نامی موتور
کلاس عایقی وضعیت نصب موتور
شرایط کارکرد نوع اتصال ستاره یا مثلث
سرعت چرخش موتور RPM حفاظت بین المللی IP
فرکانس Hz تعداد فازها

ولتاژ مصرفی در الکتروموتور ولتاژی نامی است که برای سیم پیچ ها نوشته می شود و مثلا 220/380 ولت ولتاژ نامی الکتروموتور است که ولتاژ ها هر کدوم مربوط به کلاف سیم پیچ اولیه یا سیم پیچ ثانویه می باشد.

توان خروجی برای یک موتور الکتریکی بر حسب وات یا کیلووات محاسبه می گردد.

جریان نامی برای الکتروموتور ها نیز در این پلاک مشخصات نوشته می شود و بیانگر مقدار جریانی است که موتور در بار کابل از شبکه دریافت می نماید.

ضریب توان نیز به صورت Cosφ بیان می شود و در واقع مقدار اختلاف فازی می باشد که الکتروموتور در حین کار بین جریان و ولتاژ خود تحمل می نماید. هر چقد این ضریب توان به عدد 1 نزدیکتر باشد اختلاف فاز کمتر است و در نتیجه کیفیت موتور نیز بهتر خواهد بود. از طرفی هر چقدر میله های داخل روتور به تعداد بیشتری وجود داشته باشد اختلاف فاز کمتر خواهد بود.

وضعیت نصب موتور مشخص کننده نوع نصب موتور می باشد.

از طرفی یکی از نکاتی که در پلاک الکتروموتور مورد توجه قرار می گیرد کلاس عایقی موتور الکتریکی است. کلاس های حرارتی می توانند به شکل جدول زیر موجود باشند.

حداکثر دما کلاس حرارتی یا عایقی
90 X, Y
105 A
120 B
130 E
155 F
180 H
210 C

الکتروموتورها شرایط کارکردی به صورت دائمی و کارکرد به صورت کوتاه مدت و لحظه ای را نیز دارند.

نوع اتصال مربوط به این الکتروموتورها می تواند به صورت ستاره یا مثلث باشد. می بایست به این نکته اشاره نماییم که اتصال ستاره موتور الکتریکی به صورت سبک راه اندازی می شود. به عبارتی دقیق تر این نوع از اتصال یکی از مفیدتری انواع راه ها برای راه اندازی موتورهای سه فاز با توان بالا با توجه به این مساله که در این اتصالات موتور از شبکه جریان کمتری را دریافت می نماید و به هر کلاف داخلی 220 ولت برق وارد می گردد، می باشد. این در حالی است که در اتصال مثلث هر کلاف به طور کلی به ولتاژ 380 ولت متصل است و این مقدار برق وارد سیم پیچ موتور می شود. به راحتی می توان فهمید که این سیستم راه اندازی برای موتورهایی که از نوع الکتروموتور سه فاز هستند و دارای کیلووات یا توان بالا می باشند مناسب نیست. دلیل این مساله در نیاز سیستم برای راه اندازی به جریان دریافتی زیاد از شبکه برق نهفته است. این امر موجب آسیب زدن به خود موتور، کلاف های داخلی و همچنین منجر به افت فشار شدید در شبکه می گردد که می تواند به سایر مصرف کننده های مجاور این موتور الکتریکی نیز به صورت جدی آسیب وارد کند.

حفاظت موتورهای الکتریکی به صورت عددی نشان داده می شود که به صورت سه رقمی نوشته می شود و پس از گذراندن آزمایشهای مشخصی به موتور الکتریکی نسبت داده می شود. این عدد سه رقمی دارای معانی مختلفی در هر رقم است که به صورت زیر بیان می شود.

  • رقم اول به معنی حفاظت در برابر اجسام صلب، رقم دوم به معنی حفاظت در برابر مایعات و رقم آخر به معنی حفاظت در برابر تکانه های مکانیکی است. در جدول زیر به راحتی می توانید جزییات این ارقام در درجه حفاظت الکتروموتورها را مشاهده فرمایید.
اولین رقم دومین رقم سومین رقم
0 بدون حفاظت 0 بدون حفاظت 0 بدون حفاظت
1 حفاظت در برابر اجسام صلب بزرگتر از 50 میلی متر 1 حفاظت در برابر ریزش قطرات عمودی آب 1 انرژی تکانه 0.225 ژول
2 حفاظت در برابر اجسام صلب بزرگتر از 12 میلی متر 2 حفاظت در برابر ریزش قطرات آب تا 15 درجه انحراف نسبت به قائم 2 انرژی تکانه 0.375 ژول
3 حفاظت در برابر اجسام صلب بزرگتر از 2.5 میلی متر 3 حفاظت در برابر ریزش قطرات آب تا 60 درجه انحراف نسبت به قائم 3 انرژی تکانه 0.5 ژول
4 حفاظت در برابر اجسام صلب بزرگتر از 1 میلی متر 4 حفاظت در برابر پرتاب آب در تمام جهات 5 انرژی تکانه 2 ژول
5 حفاظت در برابر گرد و خاک بدون تجمع زیان آور 5 حفاظت در برابر فواره آب در تمام جهات 7 انرژی تکانه 6 ژول
6 حفاظت کامل در برابر گرد و خاک 6 حفاظت در مقابل پرتاب آب مشابه موج دریا 9 انرژی تکانه 20 ژول
7 حفاظت در مقابل اثرات غوطه وری در آب

مصرف کنندگان عزیز توجه داشته باشند که تعداد فاز نیز برای الکتروموتورها اهمیت زیادی دارند و شامل الکتروموتور سه فاز و الکتروموتور تک فاز می گردد.
سرعت روتور یا دور موتور بر حسب دور بر دقیقه یا RPM نشان داده می شود و سرعت موتورهای الکتریکی بسته به تعداد قطب های الکتریکی و فرکانس موتور متفاوت خواهد بود. در جدول زیر می توانید به راحتی سرعت موتور نامی در فرکانس 50 هرتز و با قطب یا پل های مختلف مشاهده فرمایید.

پلاک الکتروموتور موتوژن

پلاک مشخصات مربوط به الکتروموتور موتوژن شامل مواردی از جمله نوع موتور که شامل موتور الکتریکی القایی است، تعداد فاز، ضریب توان، دور موتور، درجه حفاظت موتور، فرکانس، ولتاژ، آمپر، نحوه نصب موتور بر حساب استاندارد بین المللی، شرایط کارکرد، سال تولید، شماره تولید، استاندارد تولید برای محصول مد نظر، وزن محصول، نام شرکت تولید کننده، وبسایت شرکت تولید کننده، محل کارخانه تولیدی و البته شماره تماس شرکت موتوژن می باشد.
دو دسته از انواع الکتروموتورهایی که توسط گستره آبی به مصرف کنندگان عزیز ارائه می گردد شامل الکتروموتور سه فاز صنعتی با فریم آلومینیومی و الکتروموتور سه فاز صنعتی با فریم چدنی است. مصرف کنندگان می توانند با مراجعه به لیست قیمت الکتروموتور موتوژن به راحتی قیمت این موتورهای الکتریکی را دریافت نمایند.

سرعت در 50 هرتز 3000 1500 1000 750 600 500
تعداد پل یا قطب موتور 2 4 6 8 10 12

پلاک الکتروموتور سه فاز پمپیران

شرکت پمپیران نیز برای انواع پمپ شناور خود الکتروموتور شناوری تولید می نماید که دارای پلاک مشخصاتی است که در طراحی و ساخت این محصولات اهمیت زیادی دارد. در لیست مشخصاتی که برای الکتروموتور پمپیران در نظر گرفته می شود می توان به نام برند، نوع موتور، سریال موتور، نحوه اتصال، ولتاژ نامی، آمپر، توان موتور، فرکانس موتور و غیره می باشد. الکتروموتور پمپیران به صورت سه فاز تولید می شود و پلاک الکتروموتور سه فاز پمپیران شامل می گردد. الکتروموتور سه فاز پمپیران دارای انواع مختلفی می باشد و مصرف کنندگان گرامی می توانند با مراجعه به لیست قیمت الکتروموتور شناور پمپیران نه تنها انواع این الکتروموتورهای سه فاز شناور را مشاهده نمایند بلکه از قیمت این محصولات نیز اطلاع کسب نمایند.

سوالات رایج مربوط به پلاک الکتروموتور

  1. روی پلاک الکتروموتور چه مواردی آورده می شود؟ به طور معمول مشخصات الکتروموتور روی پلاک الکتروموتور آورده می شوند که این مشخصات شامل نوع موتور، فاز موتور الکتریکی، نحوه کارکرد، استاندارد تولید، ولتاژ و آمپر موتور، توان موتور، درجه حفاظت، دور موتور یا دور روتور و برخی موارد دیگر می شود که به سازنده الکتروموتور و نصاب آن در زمینه مربوطه کمک می رساند.
  2. چطور پلاک الکتروموتور را بخوانید؟ برای پلاک خوانی الکتروموتور ابتدا می بایست از مفاهیم دقیقی که به صورت خلاصه شده روی پلاک موتور آورده شده اند آگاهی داشته باشید. ولتاژ مصرفی موتور (V)، توان خروجی (KW یا HP)، جریان نامی موتور (A)، ضریب توان (Cosφ)، وضعیت نصب موتور (IM)، کلاس عایقی (In.class)، شرایط کارکرد (S)، حفاطت الکتروموتور (IP)، نوع اتصال (Y یا Δ)، سرعت چرخش موتور (RPM) و فرکانس کار (Hz) در نظر گرفته می شود.
  3. آیا می توان از موتور الکتریکی در مشخصاتی خارج از آنچه در پلاک الکتروموتور آورده شده است بهره برد؟ خیر، توجه داشته باشید بهره گیری از الکتروموتور در خارج مشخصات مربوط به موتور می تواند به این محصولات آسیب جدی وارد نماید و یا از بهره بری آن ها بکاهد.
  4. درجه حفاظت موتور الکتریکی در پلاک الکتروموتور به چه صورت نوشته می شود؟ این درجه حفاظت به صورت عدد سه رقمی نوشته می شود که هر رقم آن بیانگر شرایطی است که دستگاه در حال کار است. اولین رقم بیانگر درجه حفاظتی است که برای موتور در برابر اجسام صلب در نظر گرفته می شود، رقم دوم بیانگر حفاظت در برابر مایعات و رقم سوم نیز بیانگر حفاظت در برابر تکانه هایی است که ناشی از حرکت مکانیکی می باشد.
  5. آیا سرعت روتور نیز در پلاک الکتروموتور آورده می شود؟ بله، سرعت روتور که در واقع سرعت گردش روتور در موتور الکتریکی به حساب می آید با توجه به فرکانس کارکرد در شبکه برق که در ایران 50 هرتز است و همچنین بسته به تعداد قطب هایی که برای موتور الکتریکی در نظر گرفته می شود روی پلاک الکتروموتور درج می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.