پمپ آب

پمپ شناور تک فاز

پمپ شناور تک فاز

قبل از این که به بررسی پمپ شناور تک فاز بپردازیم بهتر است در مورد برق تک فاز و توان سه فاز صحبت کنیم، زیرا که درک این مفهوم می تواند به شما در انتخاب مناسب الکتروپمپ شناور کمک کند.
برق تک فاز در کاربری های عمومی و تجاری و به طور کلی در تجهیزات و وسایلی که قدرت مصرفی آن ها زیر 1000 وات است مورد استفاده قرار میگیرد. باید به این نکته توجه داشت که برق تک فاز می تواند دارای دو یا سه سیم باشد، در طراحی قدیمی سیم کشی برق تک فاز یک سیم به خط قدرت اختصاص داشت و سیم دیگر متعلق به سیم نول بود، اما در سیم کشی های جدید یک سیم ارت (سیم متصل به زمین) در جهت بهبود امنیت و کارایی به دو سیم فوق افزوده شده است. با وجود این که برق تک فاز تقریبا در همه جا به سهولت یافت می شود، اما برای استفاده الکتروموتورهای بیشتر از 5 اسب (معادل 3.7 کیلو وات) به هیچ وجه توصیه نمی شود. وقتی شما دو الکتروموتور تک فاز و سه فاز را با توان یکسان ( بر حسب کیلو وات یا اسب بخار) مقایسه می کنید متوجه خواهید شد که الکتروموتور تک فاز به صورت چشمگیری جریان بیشتری نسبت به الکتروموتورشناور سه فاز می کشد.به همین دلیل الکتروموتور تک فاز نیازمند سیم پیچی بزرگتری است و این امر بر قیمت آن تاثیر خواهد داشت. علاوه بر این موتور تک فاز در رنج های بالا از لحاظ فیزیکی بزرگتر است و به طورکلی بهره وری پایین تری نسبت به الکتروموتورهای سه فاز دارد و نیازمند خازن استارتر نیز می باشد که هزینه مضاعفی را بر خریدار تحمیل میکند. با توجه به مطالب فوق پس آیا خرید الکتروموتور شناور تک فاز کار اشتباهی است؟ قطعا خیر، لطفا ادامه مقاله را دنبال کنید تا با مزایای این محصول نیز آشنا گردید.

مزایای پمپ شناور تک فاز

برای الکتروموتورهای شناور تک فاز مزایای بسیاری را می توان ذکر اما در اینجا به چند مورد اکتفا می کنیم:

  • در قدرت های پایین( کمتر از 3.7 کیلوات معادل 5 اسب) الکتروموتورهای شناور تک فاز کوچک تر ساخته می شوند و فضای کمتری را نسبت به موتور شناور سه فاز با همان قدرت اشغال می کنند.
  • در قدرت های پایین همانطور که پیش تر نیز اشاره شد موتورهای شناور تک فاز بهره وری بیشتری نسبت به همتایان سه فاز خود دارند.
  • طول عمر الکتروموتورهای شناور تک فاز تا قدرت 5 اسب بیشتر از موتورهای شناور 3 فاز است و می تواند سال ها به عنوان الکتروموتور شما به وظیفه خود عمل کند، همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن به مراتب کمتر است.
  • و اما مهم ترین مساله در مورد الکتروموتورهای شناور تک فاز قیمت مناسب و پایین تر آن ها در توان های پایین است که همانطور که در مورد بهره وری ذکر شد با هزینه پایین تر می توان از مزیت های بیشتری بهره برد.

معایب الکترو پمپ شناور تک فاز

همانطور که پیش تر هم ذکر شد در توان های بالای 3.7 کیلو وات ، موتور شناور تک فاز دارای وزن بیشتری بوده و فضای بزرگتری را اشغال می کند، کارایی و بهره وری آن افت میکند و به مراتب هزینه بیشتری برای خریدار دارد. باید دانست که در توان های بالا هزینه ایزوله کردن الکتروموتورهای تک فاز به مراتب بیشتر از نوع سه فاز آن بوده و گشتاور تولیدی آن (بر خلاف موتورهای سه فاز) یکدست نیست. اما در پایان باید به این نکته اشاره کرد الکتروموتورهای شناور تک فاز نمی توانند اضافه بار را تحمل کنند. اگر سیستم شما به نحوی طراحی شده است که احتمال اضافه بار (overload) در آن بالاست یک الکتروموتور شناور تک فاز انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.
با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت پمپ های شناور تک فاز برای مصارف کوچک و تا توان 3.7 کیلو وات (5 اسب بخار) بهترین گزینه برای خرید هستند اما در رنج های بالاتر باید از الکتروموتورهای سه فاز استفاده کرد.

پمپ شناور تک فاز ایرانی

یکی از صنایع پیشرفته و ریشه دار در کشور را میتوان صنعت پمپ سازی دانست. این مطلب در مورد الکتروپمپ های شناور نیز صادقی است. بسیاری از کارخانه های ایرانی سالهاست که تمامی قطعات این محصول را در کشور طراحی و تولید می کنند و با استفاده از دانش روز جهانی و بومی سازی آن با شرایط آب و هوایی کشور ایران توانسته اند به تولیدات با کیفیتی به زعم خریداران و کارشناسان صنعت آب و برق دست یابند. به عنوان مثال کارخانه پمپیران با استفاده از لیسانس و خط تولید کارخانه معتبر KSB آلمان صنعت پمپ را در کشور آغاز کرد و در طی پنجاه سال گذشته توانسته به بالاترین کیفیت در زمینه تولید انواع پمپ دست یابد و در مواردی شرکت KSB را نیز پشت سر بگذارد.به عنوان نمونه می توان از پمپ های خاص BB3 نام برد. در ادامه به بررسی چند برند که در زمینه الکتروپمپ های شناور تک فاز فعالیت دارد می پردازیم:

پمپ شناور تک فاز

پمپ شناور تک فاز

پمپ شناور تک فاز پمپیران

همانطور که پیشتر نیز گفته شد شرکت پمپیران با سابقه ترین و بزرگترین شرکت تولید پمپ در ایران است و خط تولید آن نیز پمپ شناور تک فاز را شامل می شود. الکتروپمپ شناور تک فاز پمپیران جهت رفع نیاز مصرف کنندگان در مناطقی که دسترسی به برق سه فاز به راحتی و میسر نیست و جهت کاربری های خانگی، کشاورزی، استفاده در باغ ها، ویلاها و آب نماها و … مورد استفاده قرار میگرد. شرکت پمپیران محصولات شناور تک فاز خود را به صورتی طراحی کرده است که هم قابلیت نصب افقی و هم عمودی دارند و از بلبرینگ های با کیفیت به عنوان یاتاقان استفاده میکند. سیستم خنک سازی الکتروپمپ های شناور پمپیران از روغن استفاده میکند همچنین وظیفه روانکاری قطعات پمپ نیز بر عهده آن است. تمامی قطعات بدنه و سایر قطعات فلزیاز جنس استنلس استیل ساخته شده است. یکی از ویژگی های قابل توجه پمپ شنارو تک فاز پمپیران امکان قابلیت سیم پیچ مجدد آن است. طراحی و ساخت کوپلینگ (به اتصال الکتروموتور شناور و پمپ شناور کوپلینگ گفته می شود) این محصول تحت استاندارد NEMA (انجمن سازندگان قطعات الکتریکی امریکا) صورت گرفته است و الکتروموتور آن نیز دارای استاندارد IEC34 می باشد. تولیدات شرکت پمپیران در زمینه تولید پمپ های شناور تک فاز را می توان به صورت خلاصه در گروه زیر تقسیم بندی کرد:

پمپ شناور تک فاز یک اینچ

پمپ شناور تک فاز یک اینچ پمپیران یا به عبارت صحیح تر پمپ شناور با خروجی یک و یک چهارم اینچ (1 ¼”) شامل محصولات زیر می شود:
الکتروپمپ شناور تک فاز URD 101 که شامل پنچ پمپ بوده، کوچکترین آن ها از الکترو موتور شناور 0.37 کیلو وات با ده طبقه استفاده می کند و و قوی ترین پمپ این گروه نیز 38 طبقه بوده و دارای موتور 1.1 کیلوات است
الکتروپمپ شناور تک فاز URD 102 پمپیران دومین گروه پمپی است که از خروجی یک و یک چهارم اینچ (1 ¼”) استفاده می کند. پمپیران در این گروه شش مدل پمپ تولید می کند. اولین پمپ این محصولات 5 طبقه بوده و بر روی آن یک الکتروموتور شناور استیل 0.37 کیلو وات نصب می گردد. با در نظر گرفتن 27 طبقه و یک موتور 1.5 کیلو واتی شما قوی ترین پمپ این گروه را خواهید داشت.
محصول دیگر تولیدی پمپیران با خروجی یک و یک چهارم اینچ (1 ¼”) گروه الکتروپمپ شناور تک فاز URD 103 می باشد شما می توانید در این گروه رنج الکتروموتورهای 0.37 تا 2.2 کیلو وات را انتخاب کنید.5 طبقه حداقل تعداد طبقات این گروه و 32 طبقه بالاترین تعداد طبقه ای است که این گروه می تواند داشته باشد
آخرین گروه الکتروپمپ های شناور تولیدی شرکت پمپیران که از خروجی یک و یک چهارم اینچ (1 ¼”) استفاده می کند گروه الکتروپمپ شناور تک فاز URD 104 می باشد. توان الکتروموتورهای شناور تک فاز این مجموعه با قبلی خود فرقی ندارد اما دبی بیشتر و ارتفاع بیشتری را در بر می گیرد. بالاترین تعداد طبقه قابل نصب این گروه 27 می باشد.
جهت آگاهی از قیمت و موجودی و همچنین انتخاب مناسب پمپ شناور تک فاز با گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران تماس بگیرید.

پمپ شناور تک فاز دو اینچ

اگر تصمیم به خرید پمپ شناور تک فاز دو اینچ پمپیران گرفته اید باید در نظر داشته باشید که شرکت پمپیران سه گروه محصولات با خروجی دو اینچ تولید می کند و از بین این سه گروه پمپ شناور، پمپ مورد نیاز خود را انتخاب نمایید:
الکتروپمپ شناور تک فاز URD 106 اولین گروه این مجموعه با خروجی دو اینچ می باشد. چهار پمپ با تعداد طبقات 7، 10، 14 و 20 را می توان با الکتروموتورهای 0.75، 1.1، 1.5 و 2.2 کیلو وات کوپله کرد. قوی ترین پمپ این مجموعه توانایی پمپاژ 4.8 متر مکعب برساعت را تا ارتفاع 92 متری دارد. و تنها از الکتروموتور تک فاز 2.2 کیلو واتی استفاده می کند.
مجموعه الکتروپمپ شناور تک فاز URD 108 با چهار پمپ و با قدرت الکتروموتور بین 0.75 تا 2.2 کیلو وات و حداکثر 13 طبقه و خروجی 2 اینچ می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.
اما قوی ترین مجموعه الکتروپمپ های شناور تولیدی پمپیران متعلق به الکتروپمپ شناور تک فاز URD 112 می باشد. در این مجموعه تنها سه پمپ 112/05، 112/07 و 112/10 وجود دارد.بیشترین میزان دبی در تمامی مجموعه ها متعلق به این مجموعه است و ارتفاع مناسب 50 متر را با موتورهای 1.1 ، 1.5 و 2.2 کیلو واتی تامین می کند.
جهت آگاهی از قیمت و موجودی و همچنین انتخاب مناسب پمپ شناور تک فاز با گستره آبی نمایندگی پمپیران تماس بگیرید.

پمپ شناور تک فاز استیل

نمی توان به طور مشخص محصولی را به عنوان پمپ شناور تک فاز استیل معرفی کرد. تمام مواردی که تاکنون در مورد الکتروپمپ های شناور تک فاز ذکر شد در مورد پمپ های شناور استیل نیز صادق است. تفاوت این محصولات با پمپ های شناور معمولی تغییر جنس بدنه که معمولا از چدن است و سایر قطعات فلزی با استنلس استیل است. معمولا این محصولات را در صنایع خاص و یا استفاده در شرایطی که درصد خورندگی آن بیشتر از حد معمول است مانند آب های زائد، فاضلاب، مواد شیمیایی، مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد استنلس استیل آن را به بهترین گزینه برای ساخت پمپ شناور تک فاز برای شرایط سخت و مقاومت در برابر مواد شیمایی تبدیل کرده است. افزودن عنصر مولیبدن (molybdenum) به استنلس استیل در حین فرآیند ساخت موجب می شود مقاومت این محصول در برابر خوردگی و اکسیداسیون بالا رود. با استفاده از پمپ شناور تک فاز شما می توانید حلال ها، اسید ها، آب دریا و آب شور را با توجه به مقاومت بالای آن به راحتی پمپاژ نمایید. نکته مهم دیگر در مورد استنلس استیل این است که ماده آستنیت را در خود دارد، آلیاژی که دو ماده کرومیوم و نیکل را در بر دارد و باعث می شود مقاومت استیل در برابر حرارت و حفره زایی و خوردگی بیشتر می شود. پمپ های شناور استیل تک فاز در صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، معدن، صنایع دارویی و صنایع نفت مورد استفاده گسترده قرار می گیرد.

قیمت پمپ شناور تک فاز

موارد بسیاری بر قیمت پمپ شناور تک فاز تاثیر می گذارد. در وهله میزان ارتفاع و دبی مورد نیاز ، با افزایش این مقدار شما نیازمند به الکتروموتور قوی تری هستید و بالطبع باید هزینه بیشتری بپردازید. مساله بعدی برند انتخابی شما در مورد الکتروپمپ شناور تک فاز است. در بازار انواع پمپ شناور تک فاز با برندهای مختلف وجود دارد. برندهای خارجی با کیفیت متاسفانه به علت مسائل ارزی بسیار گران هستند و با هزینه به مراتب پایین تر می توانید از برند های ایرانی با کیفیت بالا مانند پمپیران استفاده کنید. از طرفی پمپ شناور چینی با کپی برندهای معروف در بازار با قیمت مشابه محصولات ایرانی وجود دارد که اولا کیفیت ساخت و تولید آن ها پایین بوده در ثانی خدمات پس از فروش و قطعات یدکی مناسبی در بازار نیز ندارند و پس از کوچکترین مشکلی باید به صورت یکپارچه پمپ شناور خود را تعویض کنید.
قبل از هر گونه خرید با گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره خرید پمپ دریافت کنید.

پرسش های متداول در مورد پمپ شناور تک فاز

1. پمپ شناور تک فاز چیست؟ پمپ شناور تک فاز از الکتروموتور تک فاز بهره می برد، این موتور ها می توانند در هر جایی که برق تک فاز وجود داشته باشد به سهولت مورد استفاده قرار گیرند.

2. پمپ شناور تک فاز بهتر است یا سه فاز؟ این انتخاب بستگی به نوع کاربری و قدرت الکتروموتور، در قدرت های پایین تر از 3.7 کیلو وات الکتروموتور های تک فاز گزینه مناسب تری هستند.

3. پمپ شناور تک فاز را می توان در چاه های عمیق استفاده کرد؟ بهترین عملکرد پمپ های شناور تک فاز تا قدرت 3.7 کیلو وات می باشد، اگر پمپ شناور مد نظر شما می تواند تا این قدرت نیاز شما را برطرف سازد گزینه مناسبی خواهد بود، در غیر این صورت استفاده از پمپ های شناور سه فاز توصیه می گردد.

4. آیا پمپیران پمپ شناور تک فاز تولید می کند؟ بله کارخانجات پمپیران انواع پمپ های شناور تک فاز تولید می کند.

5. چند نوع پمپ شناور تک فاز وجود دارد؟ تمامی پمپ های شناور، شامل پمپ های شناور درون چاهی، کف کش، لجن کش و … می توانند از الکتروموتورهای تک فاز استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *