پمپ آب

پمپ شناور کشاورزی

پمپ شناور کشاورزی

پمپ های شناور از جمله پمپ های غرق آبی هستند که برای انتقال آب از مکانی به مکان دیگر استفاده میشوند. از پمپ های شناور در موقعیتهای گوناگونی می توان استفاده کرد برخی از مهمترین کاربرد های این پمپ ها عبارتند از: تامین آب آشامیدنی ، تامین آب فرآیند های صنعتی، تخلیه آب معادن و آبیاری.
در صنعت کشاورزی برای آبیاری زمین های کشاورزی به روش مصنوعی معمولا از پمپ شناورکشاورزی استفاده میشود که این پمپ ها به دلیل مزیت هایی که نسبت به سایر پمپ ها دارند مورد استقبال فراوانی قرار گرفته اند. در کشور ما به دلیل بارش کم و استفاده ی غیر اصولی از آب های زیر زمینی سطح این آب ها به شدت پایین رفته که موجب شده کشاورزان برای تامین آب آبیاری به مشکل بربخورند زیرا اکثر پمپ های موجود تا ارتفاع بسیار کمتری قادر به مکش و پمپاژ آب هستند.پیچیده ترین پمپ های موجود در بازار در بخش کشاورزی نهایتا می توانند تا حداکثر ارتفاع 70 متر قادر به مکش و پمپاژ آب هستند . این مشکل در پمپ های شناور کشاورزی حل شده و به طور کلی محدودیت برای آنها در نظر گرفته نشده است و به دلیل این امر این است که پمپ شناور کشاورزی داخل منبع آب قرار می گیرد و قدرت بیشتری برای پمپاژ آب دارند. پیش از بررسی پمپ شناور کشاورزی باید به صورت کلی روش های آبیاری زمین های کشاورزی را بررسی کرد
آبیاری زمین های کشاورزی به طور کلی به دو صورت انجام میشوند:

  • آبیاری به وسیله ی آب باران
  • آبیاری مصنوعی

آبیاری به وسیله ی آب باران روشی کاملا طبیعی بوده که خاک با قطرات مستقیم باران آبیاری میشود. این روش در مناطق پر بارش مرسوم است. با توسعه روز افزون صنعت پمپاژ و نیاز مبرم به تولید بیشتر محصولات کشاورزی این روش آبیاری به حاشیه رانده شده است.
آبیاری مصنوعی روشی است که طی آن آب از یک منبع که میتواند چشمه، رودخانه، سد و یا استخر باشد با استفاده از پمپ و لوله کشی مناسب، آبپاشی انجام می شود. این روش در بخش هایی که میزان بارش در آن ها کم است مورد استفاده قرار میگیرد. سیستم آبیاری مصنوعی انواع متفاوتی دارد برای مثال آبیاری سطحی، که در این روش آب به وسیله ی نیروی گرانش بر روی زمین جاری است و نیازی به پمپاژ کردن آن نیست و یا آب در زیر زمین ذخیره میشود و برای استخراج و استفاده از آن نیازمند استفاده از پمپ هستیم .
از آنجایی که کشور ایران کشور خشکی است به طور طبیعی استفاده از آب باران برای آبیاری مرسوم نیست، به همین منظور کشاورزان ناچار به استفاده از آبیاری مصنوعی و پمپ هستد از این رو انتخاب پمپ مناسب در بخش کشاورزی موضوع بسیار مهمی است.
به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته میشود که با استفاده از یک موتور آب را با فشار بیشتری به مکان دیگر انتقال میدهد در نتیجه آب پس از خروج از این دستگاه فشار بیشتری دارد. در ادامه پمپ های مورد استفاده در صنعت کشاورزی که انواع مختلفی دارند را معرفی کرده و به بررسی آنها میپردازیم.

پمپ های مورد استفاده در بخش کشاورزی

پمپ های گریز از مرکز ( سانتریفیوژ)

این پمپ ها بر روی زمین نصب شده و برای آب های کم عمق و سطحی استفاده می شوند. لوله ی مکش و خود پمپ قبل از شروع به کار باید از هوا خالی و با آب پر شود. پمپ های گریز از مرکز برای عملیات افقی( جا به جایی آب بر روی سطح زمین) و عمودی( مکش آب از چاه و یا منبع زیر زمین) طراحی شده اند. این پمپ ها هزینه ی کمتری نسبت به سایر پمپ ها دارند از بهره وری بالایی برخوردارند. با استفاده از قدرت برق، موتور های سوختی و قدرت تراکتور قابل استفاده هستند. عمر مکش این پمپ ها بسیار کم است. برای استفاده ازآنها میزان خاصی از آب بالای پمپ ها قرار میگیرد که این مقدار آب از طرف کارخانه مصاحبه میشود. حال اگر هنگام عملیات این مقدار آب از سطح تعیین شده پایین تر باشد این موضوع موجب آسیب به موتور میشود.

پمپ های توربینی

پمپ های توربینی در مواردی کاربرد دارند که سطح آب پایین تر از سطی است که بتوان از پمپ های گریز از مرکز استفاده کرد. در مواردی که به حجم آب زیاد و فشار کار متوسط نیاز هست از پمپ های توربینی استفاده میشود. این پمپ ها شامل سه قسمت هستند: موتور ، پروانه و بدنه ی پمپ. نکته ی حائز اهمیت در این پمپ ها این است که پمپ کاملا به صوت افقی قرار گیرد . این پمپ ها نیاز به پر شدن ندارند زیرا مدخل این پمپ ها زیر آب قرار دارد. به خاطر ساختار عمودی که دارند بسیار کاربردی هستند.برای استفاده در مایعاتی که دارای نوسان هستند مفید. پمپ های توربینی معمولا از پمپ های گریز از مرکز گران تر هستند. کار با آنها مشکل تر است. با این حال کاربردی تر از پمپ های ساتروفیوژی هستند.

پمپ آب شناور کشاورزی

این پمپ ها زیر مجموعه ی پمپ های گریز از مرکز هستند. پمپ های شناور کشاورزی پمپ هایی هستند که برای پمپاژ آب در عمق های زیاد مورد استفاده قرار میگیرند. این پمپ ها از دو بخش تشکیل شده اند الکترو پمپ شناور و پمپ شناور، که الکترو پمپ شناور کاملا به بدنه پمپ متصل شده و به اصطلاح کوپله می گردد. پمپ بالای موتور قرار دارد و آب از طریق دریچه ای به پمپ منتقل می شود. پمپ های شناور همانطور که از اسمشان پیداست کاملا داخل آب قرار میگیرند به همین خاطر طراحی بدنه و الکتروموتور به نحوی صورت گرفته است که کاملا ضد آب باشند و کمترین آسیبی آب به سیستم پمپ شناور کشاورزی وارد نکند.
پمپ های شناور کشاورزی در مقایسه با سایر پمپ هایی که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند از نیروی کمتری برای پمپاژ آب استفاده میکنند علت این امر را می توان در طراحی خاص پمپ شناور دانست این پمپ ها آب را به سمت سطح فشار می دهند وبرای انتقال آن استفاده می کنند. پمپ های شناور کشاورزی در بازار با نام پمپ شناور چاه عمیق یا نیمه عمیق یا پمپ شناور سه فاز نیز شناخته می شود.

مزیت پمپ شناور چاه کشاورزی

  • بهر وری بسیار بیشتری نسبت به سایر پمپ ها دارند و نسبت عملکرد آنها به میزان قیمت انها منطقی است.
  • ابعاد کوچکتری دارند و در چاه های با قطر دهانه کم نیز مورد استفاده قرار می گیرند تقریبا این ویژگی در هیچ پمپ دیگری یافت نمی شود.
  • مدت زمان فرسایش این پمپ ها طولانی تر است. به علت این که نصب آن ها در چاه های عمیق با پیچیدگی همراه است شرکت های سازنده سعی بر ساخت محصولی دارند که کمترین میزان تعمیر و نگهداری را طلب کرده و حتی نیاز به روانکاری نیز نداشته باشد. پمپ شناور کشاورزی را می توان به مدت طولانی به نیاز به نگهداری مورد بهره برداری قرار داد.

معایب پمپ شناور چاه کشاورزی

  • در صورت نشت آب به درون پمپ اجزای آن به آهستگی صدمه میبینند بدون این که علامتی نشان دهند.
  • هزینه ی پرداختی بابت تعمیر آن بیشتر است.

چگونه پمپ شناور کشاورزی مناسب را انتخاب کنیم

انتخاب پمپ کشاورزی مناسب ارتباط مستقیمی بین بهره وری پمپ و سطح دینامیک دارد. برای انتخاب پمپ شرایط استفاده از پمپ نیز باید مد نظر قرار بگیرد این شرایط شامل : نوع منبع آب، پمپاژ جریان عبوری( که از الزامات سیستم آبیاری است)، دهانه ی مکش و سطح دینامیک ( فشاری که توسط پمپ ایجاد میشود) میباشد. از دیگر عوامل موثر بر انتخاب پمپ مناسب می توان از هد (میزان ارتفاعی که آب باید به صورت عمودی پمپاژ شود) و دبی (ماکزیموم مقدار آبی که توسط پمپ از یک نقطه به نقطه ی دیگر جا به جا میشود) نام برد. علاوه بر مقادیر فوق برای انتخاب صحیح الکترو پمپ شناور کشاورزی شما نیازمند منحنی همپوشانی پمپ های شناور نیز هستید. این مطلب را به سادگی میتوانید در کاتالوگ های شرکت های تولیدکننده ی پمپ مانند پمیران پیدا کنید. باید توجه داشته باشید که عواملی مانند اتلاف لوله ها، شیب زمین و سایر عوامل در انتخاب صحیح پمپ شناور کشاورزی شما تاثیر خواهد داشت. پس بهتر است این امر مهم را به کارشناسان زبده ی شرکت گستره ی آبی نمایندگی رسمی پمیران به صورت رایگان واگذار کنید.

قیمت پمپ شناور کشاورزی

قیمت پمپ شناور کشاورزی با توجه به توان الکتروپمپ شناور تخمین زده میشود. توان الکتروپمپ شناور رابطه ی مستقیمی با سطح مایع دارد هرچه سطح مایع پایین تر باشد به الکترو پمپ هایی قوی تر با توان بالاتر نیاز داریم تا قدرت لازم برای پمپاژ آب را فراهم کنند و طبیعی است که قیمت این پمپ ها نسبت به پمپ هایی که توان کمتری دارند بالاتر است.
امروزه در بازار محصولات خارجی و داخلی به طور گسترده در دسترس است. شرکت های خارجی در این صنعت محصولات خوب و با کیفیتی ارائه میدهند اما با توجه به نوسانات ارزی استفاده از محصولات خارجی مقرون به صرفه نیست و بهتر است از محصولات داخلی استفاده شود. برای دریافت لیست قیمت محصولات پمپیران و سایر برندها با کارشناسان گستره آبی نمایندگی پمپیران تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *