پمپ آب

پمپ عمودی

پمپ عمودی که برای استفاده در فضاهای محدود و باریک بسیار مناسب هستند، این پمپ ها که از نوع پمپ گریز از مرکز هستند در انواع مختلف و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ ها به بشر قابلیت حمل و انتقال آسان سیالات در فازهای مختلف را می دهند و یکی از انواع این پمپ ها، پمپ عمودی می باشد. به طور کلی پمپ عمودی یک پمپ گریز از مرکز است که دارای یک محور عمودی است. این نوع از پمپ ها می توانند دارای یک طبقه یا چندین طبقه باشند و از جمله این پمپ ها می توان به پمپ میعانات گازی و پمپ آب خنک کننده اشاره کرد. لازم به ذکر است که می توان این پمپ ها را در قالب سایر انواع پمپ از جمله پمپ شناور، پمپ دوتایی، پمپ گودال مرطوب، پمپ کف کش و لجن کش نیز مورد استفاده قرار داد. پمپ های عمودی در سایز، جنس و اندازه های مختلف ساخته می شوند و می توان آن ها را به صورت هیدرولیک نیز طراحی و تهیه کرد.

پمپ عمودی توربینی چیست؟

همانطور که پیش تر اشاره شد، پمپ عمودی توربینی که به عنوان پمپ توربینی چاه عمیق نیز شناخته می شود می توانند به عنوان پمپ گریز از مرکز جریان مختلط و یا پمپ گریز از مرکزی با محور عمودی مورد استفاده قرار گیرند که دارای طبقاتی شامل پروانه های دوار و محفظه ای که به تجمع سیالات پس از عبور از پره های پروانه می پردازد. از پمپ های عمودی زمانی استفاده می شود که سطح آب برای پمپاژ در زیر ولوت یا حلزونی پمپ گریز از مرکز است و در واقع خارج از محدوده ای که پمپ بتواند پمپاژ نماید قرار می گیرد. از طرفی توجه شود که این پمپ ها به دلیل نصب عمودی فضای بسیار کمی اشغال می کنند و در نتیجه برای مکان هایی که کمبود فضا یکی از معضلات اصلی است، پمپ عمودی می تواند گزینه مناسبی باشد. البته توجه شود که این پمپ ها به نسبت گرانتر از سایرین بوده و از نظر تکنولوژی و طراحی پیچیده تر هستند. سطح هد یا فشاری که توسط پمپ ایجاد می شود بستگی به طول پروانه و همچنین سرعت چرخش آن دارد. البته علاوه بر موارد گفته شده تعداد پروانه هایی نیز که در این پمپ به کار می روند نیز موثر است چرا که در صورت وجود تنها یک پرونه در ساختمان پمپ نباید انتظار فشار زیادی به هنگام پمپاژ سیال داشت.

پمپ عمودی توربینی یا پمپ توربینی عمودی یکی از انواع پمپ عمودی به حساب می آید که دارای ساختار پیچیده و پیشرفته و البته به عنوان پمپ توربینی چاه عمیق نیز شناخته می شود.

تصویری از یک مدل پمپ عمودی توربینی

کارکرد پمپ عمودی گریز از مرکز

پمپ عمودی گریز از مرکز قابلیت استفاده از موتورهای دیزلی و یا الکتروموتورهایی که با جریان متناوب کار می کنند را دارند. توجه داشته باشید که دلیل تاکید بر جریان متناوب این است که در صورت وجود جریان مستقیم نمی توان پروانه ها را به گردش در آورد. در انتهای این پمپ همچنین حداقل یک پروانه قرار دارد که از طریق محور به الکتروموتور یا موتور دیزلی متصل می گردد و سیال را با چرخش پروانه و به وجود آمدن یک نقطه فشار صفر به درون خود کشیده و به محفظه دیفیوزر منتقل می نماید تا در یک نقطه متمرکز شده و دبی و فشار متناسب از پمپ در لوله رانش خارج گردد. البته همانطور که در سایر انواع پمپ نیز پروانه های مختلفی استفاده می شود در اینجا نیز می توان بسته به نوع کاربرد و شرایطی که پمپ در آن نصب می شود از پروانه های جریان محوری و یا جریان مختلط استفاده کرد و سطح دبی و فشار را تغییر داد. لازم به ذکر است که در صورت وجود چندین پروانه و در واقع چندین طبقه، پس از طی کردن مرحله اول و به دست آوردن سرعت و فشار لازم توسط پره های پروانه و دیفیوزر، سیال به سمت مرحله بعد هدایت می شود.

یک پمپ عمودی می تواند در یک طبقه و چندین طبقه ساخته شود، همانطور که مشاهده می شود در این جا تصویری از پمپ عمودی چند طبقه آورده شده است که می تواند پروانه ها را در طبقات مختلف مشاهده کرد و در اینجا تعداد طبقه 5 است و تعداد پروانه و دیفیوزری که پشت آن قرار می گیرد نیز 5 است.

ساختار یک پمپ عمودی به صورت باز که می توان تعداد طبقات و پروانه ها را در داخل آن مشاهده کرد

انواع پمپ عمودی

پمپ های عمودی با توجه به آنچه گفته شد انواع مختلفی دارند که یکی از انواع پرکاربرد آنها در واقع الکتروپمپ های شناور هستند که قابلیت نصب در محل را به صورت عمودی دارند. البته موارد دیگری از جمل پمپ های سیرکولاتور خطی، پمپ بشکه ای، پمپ ستون عمودی، پمپ های چاه عمیق و سایر انواع پمپی که به صورت عمودی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند به علاوه آنچه پیشتر گفته شد.

پمپ عمودی میعانات گازی

پمپ میعانات گازی یکی از انواع پمپ های گریز از مرکزی هستند که به دلیل نوع سیالی که حمل می کنند به این صورت نام گذاری شده اند. به عنوان کندانسور استفاده می شوند تا بتوانند بخار میعان شده به صورت آب را در نقطه خلاء نزدیک به فشار بخار پمپاژ کنند. زمان که پمپ در یک مدار باز قرار دارد، پمپ میعانات گازی، مایع را به درون مخزن پمپاژ نموده و انتقال می دهد و در صورت قرار گرفتن در مدار بسته، این میعانات مستقیما به درون پمپ تغذیه دیگ بخار انتقال داده می شوند.

پمپ مبدا حرارتی

یکی از کاربردهای پمپ آب در صنایع، خنک کردن فرآیند است، که این کار با پمپاژ آب خنک انجام می شود و این کار توسط پمپ آب خنک کننده یا پمپ مبدل حرارتی انجام می شود که وظیفه خنک سازی را به عهده دارد. دبی این پمپ ها بستگی به این مساله دارد که نیاز است با چه سرعتی حرارت ناشی از فعالیت صنعتی دفع شود و همچنین هد این پمپ با توجه به نوع سیستم خنک سازی انتخاب می شود. به طور معمول پمپ های خنک سازی به صورت پمپ محوری عمودی و یا پمپ حلزونی عمودی ساخته می شوند. این پمپ ها همچنین می توانند از پروانه های جریان مختلط و محوری بهره ببرند.

پمپ عمودی طبقاتی PCR پمپیران

پمپ عمودی طبقاتی pcr که محصول شرکت پمپیران می باشد و از موارد مصرف آن می توان به نصب در ساختمان های مسکونی، تجاری و البته مصارف صنعتی اشاره کرد. این پمپ در تصویر به رنگ سیاه نمایش داده شده است که در واقع استوانه ای است عمودی با محفظه مکش و رانش در قسمت زیرین پمپ و البته می توان از این پمپ به صورت در خط نیز استفاده کرد.

پمپ طبقاتی عمودی مناسب برای نصب در فضاهای باریک و محدود

یکی از تولید کنندگان پمپ عمودی در ایران شرکت پمپیران می باشد که ید طولایی در تولید انواع پمپ گریز از مرکز، فشار قوی و شناور دارد. یکی از این پمپ ها، پمپ عمودی طبقاتی PCR است که به دلیل کاهش فضای نصب در سیستم های پمپاژ در بخش های مختلف از جمله ساختمان های مسکونی، هتلها، مجتمع های تجاری و تفریحی و صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی از این پمپ ها می توان به صورت خطی و البته در امتداد خط لوله استفاده کرد، به نحوی که فلنج مکش و رانش در یک امتداد قرار داشته باشند و با این روش فضای کمتری نیز اشغال می شود. توجه شود که این پمپ ها در موارد دیگری همچون سیستم های اطفاء حریق، پمپ تغذیه دیگر بخار و مبدلهای حرارتی برای خنک سازی و در نهایت در آب شیرین کن ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ای با نام پمپ فشار قوی عمودی طبقاتی استیل را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول پیرامون پمپ عمودی

  1. پمپ عمودی چیست؟ هر پمپی که به صورت عمودی نصب شود به عنوان پمپ عمودی شناخته می شود در واقع به طور دقیق تر می بایست بیان کرد که پمپ عمودی یک پمپ گریز از مرکز است که دارای محوری عمودی است.
  2. انواع پمپ عمودی چیست؟ پمپ هایی که به صورت عمودی نصب می شوند تماما به عنوان پمپ عمودی شناخته می شوند از جمله پمپ شناور، پمپ های سیرکولاتور خطی، پمپ بشکه ای، پمپ ستون عمودی، پمپ های چاه عمیق، پمپ میعانات گازی، پمپ مبدل حرارتی یا پمپ خنک کننده، پمپ کف کش و در نهایت پمپ لجن کش.
  3. چرا از پمپ های عمودی استفاده می شود؟ در صورت وجود فضای نصب نا کافی و محدود از پمپ های عمودی علی الخصوص پمپ عمودی سانتریفیوژ استفاده می شود چرا که فضای کمتری را اشغال کرده و البته برای پمپاژ سیالات مختلف با درجه حرارت و فشار بالا مناسبند. البته می توان با تغییر NPSH یا ارتفاع مکش مثبت خالص در کاربردهای مختلف از این پمپ بهره برد.
  4. تفاوت بین پمپ های عمودی و پمپ های افقی چیست؟ آنچه یک پمپ را متمایز می کند نحوه قرارگیری و نصب پمپ و همچنین طراحی آن می باشد. همانطور که از نام این پمپ ها مشخص است، پمپ افقی، پمپ گریز از مرکزی است که به صورت افقی نصب می شود به این معنی که محور آن به صورت افقی قرار گرفته است. زمانی که در مورد پمپ عمودی صحبت می کنیم منظورمان پمپی است که محوری عمودی دارد.
  5. پمپ عمودی چطور عمل می کند؟ در پمپ های عمودی آب از قسمت زیرین پمپ که محل قرار گرفتن پرونه های پمپ است از طریق محفظه مکش وارد پمپ شده و از طریق پروانه های موجود به دبی و فشار مد نظر رسیده و در راستای محور حرکت می کند تا از لوله خروجی رانش کند.

منابع:

  • Vertical Pump Working and Its Applications از سایت elprocus.
  • Vertical pump، Condensate pump و Cooling water pump از سایت KSB.
  • عمودی طبقاتی PCR از سایت پمپیران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *