پمپ آب

پمپ لجن کش

پمپ لجن کش

پمپ ها در معنی عام به دستگاه های تلقی میشود که ماده ای را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل میکنند و جالب است بدانید این ماده فقط آب خالص نیست. پمپ های شناوری وجود دارند که برای انتقال مواد مایع با ویسکوزیته ی بالا که حاوی ذرات جامد باشد طراحی شده اند. حتما این سوال در ذهنتان شکل میگیرد که چه جامداتی؟ جامدات همراه با مایع مثل سیلاب ها و فاضلاب ها که حاوی ذرات معلق هستند. قطعا تصاویری از سیل سال گذشته را به خاطر دارید که به بسیاری از مناطق شهری و روستایی کشورمان آسیب رساند و تصاویری از خانه هایی که تا نصفه در سیلاب فرو رفته بودند در رسانه ها پخش شد. مردمی که با استفاده از سطل سیلاب موجود در منازلشان را تخلیه میکردند. برای تخلیه ی سیلاب ها به راحتی میشد از پمپ شناور لجن کش استفاده کرد که در مدت زمان کمی حجم آب قابل توجهی را تخلیه می کنند. از مزیت ها استفاده از پمپ لج کش میتوان به تخلیه ی سریع مایعات از محلی به محل دیگر اشاره کرد که همین مسئله موجب کاهش آسیب های احتمالی به آن بخش میشود. این آسیب ها ممکن است صدمه زدن به زیر بنای ساختمان به دلیل نم باشد. علاوه بر این ماندن آب در محیط برای مدت زیاد بستر مناسبی را برای رشد قارچ ها و کپک ها به وجود می آورد که این قارچ ها علاوه بر صدمه زدن به ساختمان موجب بیماری نیز میشود. پمپ لجن کش همچنین با تخلیه ی سریع آب احتمال آتش سوزی ناشی از اتصالی برق را نیز کاهش میدهد. از این رو استفاه از پمپ لجن کش برای تخلیه ی امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

پمپ لجن کش چیست

منظور از لجن در نام این پمپ ها هر ماده ی جامدی اعم از سنگ، گل و لای، پلاستیک پارچه و هر جسم جامد دیگری است که ممکن است درون مایع قرار داشته باشد و ویسکوزیته آن را بالا ببرد. پمپ لجن کش از نوع پمپ های شناور هستند زیرا این پمپ به طور کامل درون منبع سیال قرار می گیرد و به اصطلاح علمی تر درون مایع مستغرق هستند. خصوصیاتی که در پمپ لجن کش وجود دارد و باعث تمایز این پمپ از سایر پمپ ها شده است عبارتند از پروانه های متفاوتی که در ساختار این پمپ به کار رفته است که از مسدود شدن پمپ جلوگیری میکند. جنس موادی که در بدنه ی این پمپ به کار رفته است که برای محیط های متفاوتی تعبیه شده اند. جنس بدنه ی پمپ لجن کش از پلاستیک فشرده شده ،آلومینیوم، استیل و چدن است که هر چه محیط از درصد خورندگی یا به اصطلاح PH کمتری برخوردار باشد از مواد سبک تر مثل پلاستیک و آلومینیوم برای بدنه می شود بهره برد. نوع طراحی بدنه ی پمپ لجن کش با سایر پمپ ها اندکی متفاوت است. به این صورت که درون بدنه ی این پمپ فضایی خالی تعبیه شده است که ورود مواد جامد باعث مسدودی پمپ نشود.
پمپ های لجن کش در ابعاد کوچک برای استفاده در فاضلاب خانگی و در ابعاد بزرگتر برای بخش های صنعتی وجود دارد. در بخش های خانگی از این پمپ برای انتقال فاضلاب ها به مخزن فاضلاب شهری استفاده می شود و پمپ معمولا در زیر زمین خانه ها نصب می شوند و فاضلاب ها را به جایی خارج از ساختمان انتقال می دهد.

انواع پمپ لجن کش

الکتروپمپ شناور لجن کش یکی از گزینه های مدیریت پسماند است. پمپ های لجن کش به علت مکش از انتها توانایی فعالیت در منابعی را دارند که ارتفاع سیال بسیار کم است و در حقیقت یکی از کاربردهای اصلی این پمپ ها تخلیه ی یک مکان از مایعات است که این مایعات میتواند تخلیه ی آب ناشی از برف و باران، سیلاب و یا آب استخر ها باشد. در هر بخشی که آب خالص نباشد(حاوی ذرات معلق باشد) استفاده از پمپ لجن کش ناگزیر به نظر می رسد. در دسته بندی پمپ های لجن کش دو نوع پمپ وجود دارد که ذرات جامد را به دو حالت از خود عبور می دهند:

پمپ های لجن کش ویژه (SOLID HANDLING PUMP)

این پمپ ها با قابلیت مستغرق بودن و مکش از انتها طراحی شده اند. این نوع پمپ لجن کش با پروانه های مخصوص و محفظه ی خالی که درون بدنه ی پمپ تعبیه شده است قابلیت عبور ذرات معلق تا قطر 6 سانتی متر را دارد و همین خصوصیت باعث خاص بودن این پمپ می شود. برخی از این پمپ های لجن کش دارای پروانه های حلقوی هستند که به پمپ قابلیت عبور ذرات بزرگتر از 6 سانت را نیز میدهد اما میزان بهره وری پمپ را کاهش می دهد. مهم ترین خصوصیت الکتروپمپ های لجن کش مسدود نشدن آنهاست که موجب تمایز و همچنین محبوبیت این پمپ ها شده است. در بسیاری از موارد صاحبان پمپ در بخش های متفاوت خسارات غیر قابل جبرانی را با انتخاب پمپ نامناسب متقبل میشوند و زمانی که برای تعمیر مشکل پمپ از دست میدهد بسیار حیاتی است. از این رو انتخاب پمپ مناسب تا حد زیادی این خسارت ها را کاهش میدهد

پمپ لجن کش خورد کن دار (GRINDER PUMP)

دسته ای دیگر از پمپ های لجن کش پمپ لجن کش خورد کن دار یا کاتر دار هستند. این دسته از پمپ ها نیز توانایی انتقال ذرات جامد را دارند اما نه به صورت کامل. در انتهای این پمپ ها برخلاف پمپ های ویژه پروانه ی قدرتمندی وجود دارد که ذرات جامد را به قطعات ریزتری تبدیل کند. از نظر ساختاری نیز ورودی این پمپ ها نسبت به پمپ لجن کش ویژه به دلیل قرار گرفتن کاتر در ورودی این پمپ بزرگتر است. موارد مصرف این پمپ مانند پمپ های لجن کش ویژه می باشد. این پمپ ها در قسمت مصارف خانگی درون چاه فاضلاب قرار میگیرند تا فاضلاب را به سیستم فاضلاب مرکزی انتقال دهند. استفاده از این پمپ نسبت به پمپ لجن کش ویژه بهتر است زیرا اگر سیال حاوی ذرات بزرگتر از 6 سانت باشد موجب مسدود شدن پمپ ویژه میشود اما در این پمپ به دلیل وجود کاتر ذرات بزرگتر از 6 سانت نیز با خورد شدن از پمپ عبور کرده و تخلیه می شود.
شرکت های داخلی و خارجی ای که در زمینه ی پمپ سازی فعالیت دارند عبارتند از:

پمپ لجن کش ابارا(EBARA) :

شرکت ابارا یکی از شرکت ها ایتالیایی در صنعت پمپ سازی است که سابقه ای بیش از یک قرن در تولید پمپ دارد اما خط تولید این پمپ در ژاپن است. ابارا پمپ های متنوعی در بخش های متفاوت صنعتی، فاضلاب، خانگی، شهری تولید میکنند که دبی آنها تا 35000 گالون در دقیقه و قدرتی تا 800 اسب بخار میرسد. پمپ های این شرکت اختصاصا از جنس های استیل و چدن هستند. این شرکت در بسیاری از کشور های جهان از جمله آمریکا، مالزی، ژاپن و ایران فعالیت دارد. پمپ های لجن کش این شرکت با مدل های DWU, DSU, DVSU,EBG در بازار موجود هستند برای اطلاع بیشتر می توانید با کارشناسان گستره آبی تماس حاصل فرمایید.

پمپ لجن کش پنتاکس (PENTAX)

این شرکت نسبت یه شرکت ابارا پیشینه ی کمتری دارد و فعالیت خود را از سال 1990 آغاز کرد. پمپ لجن کش پنتاکس در سری های DX و DG و DC-DT-DM تولید می شوند. سری DX ‌و سری DG از نظر فنی شبیه به هم هستند و تنها در جنس بدنه تفاوت دارند. بدنه لجنکش پنتاکس سری DX استیل و بدنه سری DG چدنی می باشد.

پمپ لجن کش لوارا (LOWARA)

این شرکت یکی از برندهای معتبر و مشهور الکتروپمپ ایتالیایی است. شرکت لوارا محصولات خود را در بخش های تجاری، صنعتی، مسکونی و کشاورزی در انواع پمپ آب صنعتی ، پمپ کف کش، پمپ لجن کش در 160 کشور ارائه می دهد. شرکت لوارا در سال 1986 و در شهر مونته چیوماجیوره در ایتالیا تاسیس شد. تمامی پمپ های لوارا از جنس فولاد بوده تا مانع از آلودگی آب شود. سری پمپ های لجن کش این شرکت در مدل های DL, DOMOY, DOMO تولید میشوند که هم به صورت پمپ تک فاز و هم به صورت پمپ سه فاز وجود دارند.

پمپ لجن کش

پمپ لجن کش

پمپ لجن کش نوید سهند

این شرکت یکی از شرکت های زیرمجوعه کارخانجات پمپیران است. همانطور که پیش تر ذکر شد شرکت پمپیران از پیشگامان صنعت پمپ در کشور می باشد و کلیه محصولات این شرکت من جمله پمپ شناور پمپیران تحت لیسانس KSB آلمان می باشد. عمده محصولات نوید سهند لجن کش ها هستند که سری مدل های KRT را تشکیل میدهند این پمپ ها برای ارتفاع های متفاوتی از 10 متر تا 95 متر مناسب هستند. میزان آبدهی این پمپ ها تا 5000 متر مکعب در ساعت هم میرسد. قطر رانش پمپ های لجن کش این شرکت از 11⁄2 اینچ تا 4 اینچ می باشد و به دلیل طراحی منحصر به فرد، این پمپ ها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند.

پمپ لجن کش توان تک

این شرکت فعالیت خود را در سال 1362 آغاز کرد و در ابتدا به طور خاص در بخش کشاورزی فعالیت داشت. اما امروزه با بهره گیری از تکنولوژی های به روز به تولید پمپ در بخش های صنعتی نیز پرداخته است. پمپ های لجن کش این شرکت تحت سری TPD, TPC, تولید میکند . بدنه و پروانه های این پمپ ها از جنس چدن می باشند و در تخلیه ی فاضلاب کارخانه ها، فاضلاب هاب شهری و فاضلاب خانه ها کاربرد دارند.

پمپ لجن کش یک اینچ

یکی از مشخصاتی که برای پمپ ها معمولا بسیار حائز اهمیت است، خروجی پمپ هاست. این خروجی عموما می تواند مقادیری از 11⁄4 اینچ تا 12 اینچ را در بر بگیرد. با بررسی مدل های مختلف لجن کش های تولیدی شرکت های می توانید الکتروپمپ های لجن کش با خروجی یک اینچی را مشاهده فرمایید:
پمپ لجن کش توان تک : سری TPC از پمپ هایی هستند که دهانه ی 13⁄4 اینچی دارند. پروانه های این پمپ از جنس چدن و به صورت تک کانال و چند کانال ساخته شده است. حداکثر ارتفاعی که برای این پمپ ها در نظر گرفته شده است 13 متر است و حداکثر آبدهی این پمپ 420 لیتر بر دقیقه می باشد. توان موتور این سری از پمپ ها 1.1 کیلووات است.
پمپ لجن کش نوید سهند: مدل KRT K 40-250 با خروجی 11⁄2 اینچ و ظرفیت آبدهی 10 تا 50 متر مکعب و ارتفاع 15 تا 95 متر در بازار موجود است. بدنه این پمپ از جنس فولاد ضد زنگ و پروانه های به کار رفته در این پمپ از جنس چدن هستند.

پمپ لجن کش 2 اینچ

در بخش قبل پمپ های یک اینچ دو شرکت ایرانی را مورد بررسی قرار دادیم این شرکتها انواع پمپ لجن کش با خروجی 3 اینچ نیز تولید میکنند که عبارتند از:
پمپ لجن کش توان تک: سری TPD این شرکت با دهانه خروجی 2 اینچ که برای ارتفاع 20 متر طراحی شده اند. حداکثر آبدهی این پمپ ها 935 لیتر بر دقیقه می باشد. جنس بدنه و پروانه های این پمپ از چدن میباشد و این پمپ ها جزء پمپ های فلوتر دار در نظر گرفته میشوند.

پمپ لجن کش نوید سهند

 • مدل KRT F 50-150/32 با ظرفیت آبدهی 35 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 17 متر تولید شده است. محور این پمپ از فولاد ضد زنگ و پروانه ها و محفظه ی پمپ از جنس چدن است.
 • مدل KRT K 50-160/42 با ظرفیت آبدهی 2 تا 20 متر مکعب در ساعت و ارتفاع بین 25 تا 30 متر طراحی شده است. جنس محفظه و پروانه های این پمپ از چدن و جنس محور آن از فولاد ضد زنگ است.
 • مدل KRT F 50-150/30 TOP با ظرفیت آبدهی تا 30 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 17 متر در بازار موجود است محور این پمپ از فولاد ضد زنگ و پروانه ها و محفظه ی پمپ از جنس چدن میباشد.
 • مدل KRT F 50-170/42TOP نیز با ظرفیت آبدهی تا 35 متر مکعب و ارتفاع 27 متر تولید شده است که جنس محور این پمپ نیز از فولاد ضد زنگ و جنس پروانه ها و محفظه ی پمپ نیز از جنس چدن میباشد

پمپ لجن کش 3 اینچ

پمپ لجن کش توان تک : مدل TPD این شرکت با دهانه ی خروجی 3 اینچ و ارتفاع 20 متر طراحی شده اند. حداکثر آبدهی این پمپ ها 935 لیتر بر دقیقه میباشد. جنس بدنه و پروانه های این پمپ از چدن بوده و این پمپ ها جزء پمپ های فلوتر دار در نظر گرفته میشوند این مدل بسیار شبیه به مدل 2 اینچ این شرکت است اما توان مورد استفاده در آن ها متفاوت است

پمپ لجن کش نوید سهند

 • مدل KRT K 80-315/242 با ظرفیت آبدهی 4 تا 200 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 10 تا 54 متر طراحی شده است که جنس محور این پمپ از فولاد ضد زنگ و جنس پروانه ها و محفظه ی پمپ از چدنGG-25 است.
 • مدلKRT F 80-210/44 با ارتفاع 1 تا 13 متر و ظرفیت آبدهی 10 تا 120 متر مکعب در ساعت است و جنس مواد به کار رفته در این پمپ مانند مدل KRT K 80-315/242 است.
پمپ لجن کش

پمپ لجن کش

قیمت پمپ لجن کش 4 اینچ

پمپ لجن کش نوید سهند

 • مدل KRT F 100-220/5.54 با دهانه ی خروجی 4 اینج ظرفیت آبدهی 80 متر مکعب و ارتفاع 16 متر طراحی شده است که جنس محور این پمپ از فولاد ضد زنگ و پروانه و محفظه ی این پمپ چدن است.
 • مدل KRT F 100-240/18.52 با ظرفیت آبدهی 20 تا 110 متر مکعب و ارتفاع 16 تا 35 متر مکعب تولید میشود و جنس محفظه و پروانه ی این پمپ از چدن و محور این پمپ از فولاد ضد زنگ است.
 • مدل KRT F 100-250/154 با ظرفیت آبدهی 400 تا 200 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 4 تا 24 متر با استفاده از فولاد ضد زنگ و چدن تولید میشود.
 • مدل KRT K 100-250/154 با ارتفاع 6 تا 22 متر و آبدهی 40 تا 200 متر موجود است که درجه ی حرارت سیال در این پمپ تا 35 درجه ی سانتیگراد میباشد.
 • مدل KRT K 100-315/154 با ظرفیت آبدهی 50 تا 250 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 15 تا 25 طراحی شده است که جنس پروانه های این پمپ از چدن است.
 • مدل KRT K 100-400/554 با ظرفیت آبدهی 60 تا 280 متر مکعب در ساعت و ارتفاع 25 تا 60 متر است. محور این پمپ از فولاد ضد زنگ و پروانه ها از چدن است.

پمپ لجن کش 6 اینچ

پمپ لجن کش نوید سهند

 • مدل KRT K 150-315/7.5 6 که دارای ظرفیت آبدهی 80 تا 320 متر مکعب در ساعت میباشد و برای ارتفاع بین 3 تا 12 متر طراحی شده است.
 • مدل KRT K 150-315/154 که برای ارتفاع بین 6 تا 22 متر طراحی شده است و ظرفیت آبدهی این پمپ 100 تا 500 متر مکعب در ساعت است.
 • مدل KRT K 150-400/376 با ارتفاع 6 تا 26 متر و ظرفیت آبدهی 100 الی 540 متر مکعب در ساعت موجود است.
 • مدل KRT K150-400/904 ارتفاع این پمپ 15 تا 55 متر است و قادر به پمپاژ آب بین 200 تا 800 متر مکعب در ساعت میباشد.

قیمت پمپ آب لجن کش

عوامل موثر بر قیمت کالا بسیار متفاوت هستند از شرکت سازنده آن تا کاربرد کالا، مواد اولیه، نحوه ساخت، همه و همه بر روی قیمت پمپ لجن کش تاثیر می گذارند. پمپ لجن کش بسته به بخشی که در آن بهره وری دارند در اندازه ها و با خصوصیات متفاوتی طراحی می شوند این خصوصیات که شامل هد، دبی( میزان آبدهی) ، قدرت موتور ، ارتفاعی که پمپ آب را پمپاژ می کند، جنس بدنه پمپ لجن کش نیز در قیمت این کالا تاثیر گذاری مستقیم دارند. بدنه ی این پمپ ها ممکن است از مواد متفاوتی باشد که هر یک از این مواد با توجه به مقاومتی که در برابر خورندگی دارند بر روی قیمت پمپ لجن کش تاثیر میگذراد.
عامل دیگری که بر روی قیمت پمپ لجن کش موثر است شرکت های سازنده ی این پمپ هاست. پمپ های موجود در بازار عموما ساخت داخل یا شرکت های اروپایی و چینی می باشند. اگر بخواهیم از نظر کیفیتی به این شرکت ها نگاه کنیم کیفیت محصولات داخلی با نمونه های اروپایی خود قابل رقابت هستند اما به دلیل نوسانات ارزی این پمپ ها قیمت بالایی دارند. دسته ی دوم پمپ های چینی هستند که البته در میان این پمپ ها کالاهای مرغوبی نیز پیدا می شود اما به طور عموم دارای قیمت ارزان و کیفیت متوسطی هستند. در این میان شرکت های ایرانی دست به تولید پمپ هایی با کیفیت های بالا دست زده اند. یکی از این کارخانجات شرکت پمپیران است که محصولات خود را تحت لیسانس KSB آلمان تولید می کند جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران تماس حاصل فرمایید.

پمپ لجن کش دست دوم

در برخی از بخش ها پمپ لجن کش دست دوم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده از پمپ لجن کش دست دوم کاهش هزینه است. هنگامی که قصد استفاده از پمپ لجن کش دست دوم را دارید نکاتی را باید مورد توجه قرار دهید. از سالم بودن اجزای پمپ مطمئن شوید و این کار را با نشان دادن پمپ به افراد متخصص انجام دهید. در حالت کلی ممکن است کارکرد پمپ های دست دوم نسبت به پمپ های نو کمتر است.. خوردگی پروانه ها از مشکلاتی است که به مرور زمان در همه ی انواع پمپ ها پدید می آید و پمپ لجن کش نیز از این قاعده مستثنا نیست. پروانه ها نقش مهمی در افزایش فشار سیال برای خارج شدن پمپ دارند از این رو آسیب به پروانه موجب کاهش دبی پمپ میشود. هنگام خرید پمپ دست دوم از سلامت و عملکرد پروانه ها مطئن شوید. در انتها متذکر می شویم هنگام خرید پمپ دست دوم سلامت کالای خود را به طور کامل توسط نمایندگی های خدمات پس از فروش مورد بررسی قرار دهید.

سوالات متداول در مورد پمپ لجن کش

1. پمپ لجن کش چدنی بهتر است یا استیل؟ بستگی به خورندگی محیط وکاربرد پمپ لجن کش دارد در محیط هایی که احتمال خورندگی بالاست، استفاده از پمپ استیل بهتر است.
2. برای تخلیه فاضلاب از پمپ کف کش استفاده کنیم یا پمپ لجن کش؟ پمپ لجن کش، زیرا این پمپ ها قابلیت عبور ذرات معلق را نیز دارند و فاضلاب ها اکثرا حاوی ذراتی هستند که ممکن است به کف کش شما آسیب وارد کند.
3. فرق بین پمپ کف کش و لجن کش در چیست؟ پمپ لجن کش برای مایعات خالص (بدون ذرات جامد) و پمپ لجن کش برای مایعات حاوی ناخاصی مورد استفاده قرار می گیرند.
4.عمر پمپ های لجن کش چقدر است؟ بسته به شرایط نگه داری و کاربری این پمپ متوسط عمر پمپ لجن کش می تواند از یکسال شروع و در شرایط ایده آل عمر این پمپ به چندین سال نیز برسد.
5.چه دهانه ی خروج ای را برای پمپ لجن کش نیاز دارم؟ برای مصارف مختلف این مقدار متفاوت خواهد با توجه به نیاز شما کارشناسان می توانند پمپ لجن کش مناسب شما را انتخاب نمایند.
6.برای سنگ بری ها چه لجن کشی باید مورد استفاده قرار داد؟ پمپ های لجن کش با پروانه ضد خش برای سنگ بری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *