پمپ آب

پمپ شناور سه فاز

پمپ شناور سه فاز

در راهنمای جامع پمپ شناور تک فاز در مورد این گونه پمپ ها و موارد مصرف آن به طور مفصل صحبت کردیم. حال به بررسی پمپ شناور سه فاز یکی از مهم ترین محصولات تولیدی در زمینه الکترو پمپ های شناور می پردازیم. استفاده از الکتروموتورهای شناور تک فاز تا قدرت 3.7 کیلو وات مرسوم است ولی در قدرت های بالاتر بهترین گزینه پمپ های شناور سه فاز می باشد. به طور کلی الکتروموتورهای سه فاز در فعالیتی صنعتی و تجاری و هر کاربری دیگری که نیازمند به استفاده از تجهیزات پر قدرت می باشد مورد استفاده قرار میگیرند. پیش از بررسی موتورهای شناور به بررسی جریان سه فاز می پردازیم: جریان سه فاز می تواند یک جریان به مراتب متعادل تر و بالانس شده را برای الکتروموتور به ارمغان آورد و به همین علت الکتروموتوری که از جریان سه فاز سود می جوید نسبت به همتای تک فاز خود به مراتب کاراتر و ارزان تر خواهد بود. علت این امر را می توان در این موضوع یافت که جریان سه فاز، سه موج همسان دارد که بر روی هم همپوشانی ایجاد می کنند و مدار موج با فاصله متناوب 120 درجه ای نسبت به هم قرار گرفته اند پس منبع قدرت سه فاز در حقیقت ثابت تر و پایدار تر نسبت به نوع تکفاز آن است. هنگامی که ملزومات برق سه فاز و برق تکفاز را نیز با یکدیگر مقایسه می کنیم متوجه می شویم در برق سه فاز توانایی جا به جایی تا 3 برابر بیشتر جریان را با تنها 1.5 برابر سیم بیشتر انتقال دهد. علت این که نسبت ظرفیت و متریال رسانا به صورت دو برابر رسیده است این امکان را فراهم می سازد تا از سیم کشی کوچکتر و به مراتب ارزان تری استفاده گردد. در ادامه به مزایا و معایب استفاده از الکتروموتورهای شناور سه فاز می پردازیم

مزایای پمپ شناور سه فاز

نیروی برق سه فاز دریافتی توسط الکتروموتور سه فاز به صورت ثابت تر و پایدارتر است و الکتروموتور عملکرد بهتری نسبت به همتای تکفاز خود دارد. این در حالی است که برق تکفاز به صورت ضربانی به مصرف کننده می رسد.
بهره وری الکتروموتور های شناور سه فاز نسبت به موتورهای تک فاز در همان قدرت به مراتب بالاتر است.
مزیت دیگر الکتروموتورهای شناور سه فاز نسبت به همتایان تک فاز خود نحوه استارت و آغاز به کار این موتورهاست. موتورهای تک فاز نیازمند ابزار های کمکی برای استارت و شروع به کار هستند که هزینه بیشتری را به مصرف کننده تحمیل می کند.
نسبت به الکتروموتورهای شناور تک فاز، موتور های شناور القایی سه فاز کارایی بیشتر و قدرت بیشتری دارند.
الکتروموتورهای شناور سه فاز نسبت به موتور تک فاز با همان قدرت قدرتمندتر، ارزان تر، به صورت کلی کوچکتر نسبت همتایان تک فاز خود با همان توان هستند.
در مقایسه با موتورهای تک فاز، الکتروموتور های شناور سه فاز ملزومات ارزان تری را نیاز دارند. به عنوان مثال کابل مورد استفاده در این موتورها نسبت محصولات تکفاز به مراتب ضعیف تر و ارزان تر است.
جریان محوری تولید توسط الکتروموتورهای سه فاز و استفاده ان ها در پمپ های شناور سه فاز بسیار متحدالشکل تر و منظم تر است و این جریان گردشی تولیدی در موتور تک فاز به صورت ضربه ای و نبضی است.
هماهنگی و موازی کاری همزمان پمپ های شناور سه فاز (بوستر پمپ) به مراتب راحت و ساده تر از نوع تک فاز آن است.

معایب پمپ شناور سه فاز

مهم ترین نکته دسترسی به جریان برق سه فاز است. در همه کاربری ها و در همه جای ایران امکان دست یابی به برق سه فاز به سادگی میسر نیست و نیازمند استفاده از مجوز ها یا ملزومات خاص خود است.
در توان های پایین تر از 3.7 کیلو وات معادل 5 اسب بخار عملکرد الکترو پمپ های شناور تکفاز و سه فاز عملکرد مشابهی داشته و می توان گفت حتی موتورهای تکفاز عملکرد بهتری نیز دارند.

پمپ شناور سه فاز

پمپ شناور سه فاز

انواع پمپ شناور سه فاز

طیف وسیعی از پمپ ها از موتورهای شناور سه فاز استفاده می کند از این بین می توان به پمپ شناور چاه عمیق، پمپ شناور چاه نیمه عمیق، پمپ لجن کش، پمپ کف کش و غیره اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بررسی تخصصی این محصولات مراجعه کنید. باید در نظر داشت پمپ های شناور سه فاز به صورت گسترده در دو صنعت آب و نفت مورد استفاده قرار می گیرند. اما به طور عام مصرف کنندگان پمپ های درون چاهی عمیق و نیمه عمیق را به نام پمپ شناور در بازار تحت عنوان پمپ های شناور سه فاز در نظر می گیرند. این پمپ ها از دو قسمت الکتروموتور شناور و پمپ شناور تشکیل شده است. دریچه ورودی الکتروپمپ های شناور سه فاز در فضای بین موتور و پمپ قرار دارد. در این زمینه شرکت های زیادی به تولید پمپ های شناور سه فاز درون چاهی مشغول هستند از جمله معروفترین کارخانجات تولید پمپ در کشور با سابقه طولانی در زمینه تولید پمپ، شرکت پمپیران است. محصولات تولیدی این شرکت با آلیاژ چدن و با تکنولوژی روز و خط تولید KSB آلمان تولید می گردد. برای آشنایی بیشتر با این محصولات می توانید با گستره آبی نمایندگی رسمی پمپیران تماس حاصل فرمایید.

روش نصب پمپ شناور سه فاز

همانطور که پیش تر نیز مطرح شد پمپ های مختلفی در حیطه پمپ های شناور سه فاز قرار می گیرند ، اما آنچه در بازار به طورعام مصطلح می باشد پمپ شناور سه فاز درون چاهی عمیق و نیمه عمیق است. در هنگام نصب پمپ شناور سه فاز به ناکت زیر توجه کنید:
به هیچ عنوان نباید موتور شناور بدون آب آغاز به کار کند در غیر این صورت حتما با آسیب جدی مواجه خواهد شد. آبی که برای پر شدن الکترومتور در نظر گرفته می شود بهتر است آب آشامیدنی باشد.
وقتی موتور شناور سه فاز خود را با آب پر کردید آن را به صورت عمود در محل مناسبی رها کنید بعد ار نیم ساعت حباب های درون آب تخلیه می شود. برای کاهش مدت زمان این حالت نیز می تواند الکترو پمپ شناور خود را به آرامی تکان دهید.
برای حمل و نقل عنوان از کابل های پمپ شناور سه فاز استفاده نکنید. گیره آویز شما بایستی به یک فلنج نصب متصل شود. سپس الکتروپمپ را با قلاب جرثقیل درون چاه اویزان کنید، شما می توانید از دو نبشی تیر آهن نیز بر روی چاه استفاده کنید.

قیمت پمپ شناور سه فاز

محصولات بسیاری در این سایت مورد بررسی قرار گرفته است، و در مورد قیمت همیشه عنوان شده است که میزان قدرت الکتروموتور محصول در زمینه تعیین قیمت حرف اول را می زند. در مورد قیمت پمپ شناور سه فاز نیز این قضیه صادق است. هنگامی که عمق چاه یا ارتفاع پمپاژ پروژه زیاد باشد شما ناگزیر به استفاده از الکتروموتورهای قوی تر هستید و این مورد بر میزان هزینه شما خواهد افزود. نکته بسیار مهم بعدی برند پمپ شناور سه فاز است. توجه داشته باشید کیفیت ساخت کارخانه ها با یکدیگر متفاوت است و شما به میزان هزینه ای که می کنید به صورت منصفانه خدمات باید دریافت کنید. برندهای معتبر خارجی در زمینه ساخت پمپ شناور سه فاز فعال هستند(منظور ما نسخه های اصلی این محصولات است نه طرح مشابه چینی آن) که تا چند سال پیش با قیمت های محصولات داخلی نیز تفاوت چندانی نداشتند ، اما با تغییر نرخ ارز و کاهش موجودی آنها میزان هزینه و قیمت آنها با وجود محصولات داخلی با کیفیت منطقی به نظر نمی رسد. در مورد محصولات ارزان قیمت چینی نیز باید در نظر داشته باشید که پمپ های شناور سه فاز به صورت عمومی در عمق چاه نصب می شوند و فرآیند نصب و تعویض آن کار مشکلی است پس استفاده از محصولات بی کیفیت که پس از مدتی ناچار به تعویض آن باشید مناسب به نظر نمی رسد همچنین قطعات این یدکی این پمپ ها نیز به آسانی تهیه نمی شود و گاها مجبور به تعویض کامل پمپ شناور سه فاز خود خواهید شد.
جهت دریافت لیست قیمت کامل محصولات پمپیران و سایر برندها با گستره آبی نمایندگی  پمپیران تماس حاصل فرمایید.

2 thoughts on “پمپ شناور سه فاز

 1. Avatar Jason گفت:

  لطفا قیمت انواع پمپ ها را بگزارید

  1. Avatar kia ahamdi گفت:

   با سلام خدمت شما همراه گستره آبی عزیز، شما می توانید قیمت انواع پمپ را در صفحه لیست قیمت پمپ شناور پمپیران مشاهده فرمایید، و از طرفی در صورتی بروز هرگونه پرسش پیشنهاد ما به شما تماس با مشاورین این شرکت جهت انتخاب پمپ شناور مناسب شماست، شما همچنین می توانید با تماس با شماره های درجه شده در بخش تماس با ما و انتهاب وبسایت با ما علاوه بر مشاوره رایگان از تخفیفات ویژه فروش اطلاع حاصل فرمایید.

   لیست قیمت پمپ شناور پمپیران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *