ترانسفورماتور

ترانسفورماتور کنسرواتوری

ترانسفورماتور کنسرواتوری

ترانسفورماتور کنسرواتوری که در حالت معمول به آن ترانسفورماتور توزیع دارای منبع انبساط گفته می شود، یکی از انواع دستگاه هایی است که در ردیف دسته بندی ترانسفورماتور توزیع قرار گرفته و می تواند در خطوط توزیع برق برای انتقال انرژی به کار رود، در واقع این دستگاه ها که از نوع ترانسفورماتور روغنی هستند دارای مخزنی حاوی روغن چه نوع معدنی و یا مصنوعی می باشند که قادر است نه تنها عایق بندی سیم پیچ و هسته را انجام دهد بلکه عمل خنک کردن ترانس نیز به عهده آن می باشد. استفاده از یک منبع انبساط می تواند به فرآیند خنک سازی کمک نماید و از این رو در اینجا قصد داریم بیشتر درباره این دستگاه توضیح دهیم.

اگر زمان کافی برای خواندن این مقاله را ندارید، کافیست با مشاوران گستره آبی تماس بگیرید.

کنسرواتوار ترانسفورماتور

منبع کنسرواتوری در واقع یک مخزن استوانه ای شکل می باشد که روی یک پایه بر روی سقف ترانسفورماتور در جایی که مخزن اصلی قرار دارد نصب می گردد. دلیل اصلی استفاده از این منبع انبساط این است که روغن عایق و خنک کننده در مخزن اصلی بتوانند به راحتی منبسط و منقبض گردند و در واقع انبساط و انقباض روغن به راحتی در این منبع جبران شود. حال چطور این اتفاق می افتد و ترانسفورماتور دارای منبع انبساط چطور عمل می کند، به عبارت دقیق تر زمانی که ترانسفورماتور در حال کارکردن است و دمای محیط ترانسفورماتور افزایش می یابد، حجم روغن درون مخزن ترانسفورماتور افزایش می یابد. مخزن کنسرواتوری فضای کافی برای انبساط روغن ترانسفورماتور ایران ترانسفو را فرآهم آورده و همچنین به عنوان مخزنی برای تزریق روغن در ترانسفورماتور عمل می کند.

ساختار و کارکرد ترانسفورماتور کنسرواتوری

این مخزن که به شکل سیلندر یا استوانه ای است در دو طرفه بسته می شود و برای هر دو طرف یک پوشش بازرسی قرار گرفته شده است که امکان حفظ و نگهداری را آسان نماید و تمیزکاری درون منبع انبساط امکان پذیر باشد. توجه داشته باشید که لوله کنسرواتوری یا به عبارتی لوله هایی که از مخزن روغن ترانسفورماتور خارج می شوند، از قسمت پایینی در منبع انبساط کار گذاشته می شوند. سر لوله کنسرواتوری که در منبع انبساط قرار می گیرد، با یک درپوش پوشانده شده و در درون این منبع کار گذاشته می شود. دلیل استفاده از درپوش این است که از ورود پسماند روغن و رسوب آن به درون مخزن از طریق منبع انبساط جلوگیری نماید. به طور معمول سیلیکاژن از طریق از بالا وارد منبع انبساط می شود، چرا که در صورت وارد شدن از پایین باید به گونه ای قرار بگیرد که بالاتر از سطح روغن درون کنسرواتوری باشد. در واقع این فرآیند متضمن عدم ورود روغن به رطوبت گیر سیلیکاژل است، حتی اگر ترانسفورماتور در حداکثر نقطه کارکرد خود قرار داشته باشد. زمانی که حجم روغن عایق ترانسفورماتور در اثر کارکرد ترانسفورماتور افزایش می یابد و دمای محیط نیز زیاد می شود، فضای خالی بالای روغن درون منبع انبساط به طور موقت اضافه حجم روغن را در خود جای می دهد و از طرفی وقتی ترانسفورماتور کار کمتری انجام می دهد، ترانسفورماتور خاموش شده و دمای محیط کاهش می یابد و سپس روغن درون مخزن منقبض شده و به هوای بیرون اجازه می دهد که به درون منبع انبساط با کمک رطوبت گیر وارد شده و با فشار به روغن آن را به مخزن روغن بازگرداند.

بر اساس نوع کارکرد ترانسفورماتور دارای منبع انبساط به دو دسته طبقه بندی می شوند، اولین مورد ترانسفورماتور کنسرواتوری با محفظه اتمسفری و دومین مدل ترانسفورماتور کنسرواتوری با محفظه دیافراگمی می باشند. در ترانسفورماتور توزیع روغنی دارای منبع انبساط از نوعی محفظه اتمسفری از جنس لاستیک نیتریل ساخته می شود که به ظور کامل فضای درون منبع انبساط را پوشش داده است. رطوبت گیر سیلیکاژل از بالا به این محفظه متصل است و سطح روغن در ترانسفورماتور قدرت با توجه به هوای درون منبع انبساط کم و زیاد شده و با کاهش و افزایش حجم هوا در درون محفظه اتمسفری روغن از طریق مخزن و لوله های متصل به منبع وارد مخزن کنسرواتوری شده و به همان ترتیب از آن خارج می گردد. از آنجایی که روغن به صورت مستقیم با هوا در ارتباط نیست، در نتیجه طول عمر روغن بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که فضای بیرون محفظه اتمسفری کاملا با روغن پر می شود. در واقع این فاصله ای است که بین مخزن کنسرواتوری و محفظه یا سلول اتمسفری وجود دارد. در مورد مدل منبع انبساط نوع محفظه دیافراگمی، این دیافراگم مرزی بین روغن ترانسفورماتور و هوای اتمسفر ایجاد می نماید و در این حالت این منبع کنسرواتوری از دو نیم دایره مشترک المرکز تشکیل می شود. دیافراگام بین دو نیمه قرار گرفته و پیچ و مهره شده است. زمانی که روغن منبسط می شود دیافراگم را به سمت بالا هل می دهد و تغییر مکان و موقعیت دیافراگم با ترمومتر روغن مشخص می گردد و از طرفی زمانی که روغن منقبض می شود دیافراگم آرام به سمت پایین می آید.

ترانسفورماتور کنسرواتوری ایران ترانسفو

ترانسفورماتور کنسرواتوری ایران ترانسفو به این خاطر اینگونه نام گذاری می شود که در طراحی و ساخت این ترانسفورماتور توزیع از سیستم روغن مرتبط با هوای بیرون استفاده می شود و در این حالت هوای محیط از طریق رطوبت گیر در تماس با روغن بوده و می تواند انبساط و انقباض روغن درون مخزن را جبران نماید در واقع روغن موجود در این دستگاه هم نوعی ماده عایقی به حساب می آید و هم به عنوان ماده خنک کننده برای سیم پیچ ها و هسته به کار می رود. در صورت تمایل برای خرید ترانس و اطلاع از قیمت ترانس برق می توانید به وبسایت گستره آبی نمایندگی ایران ترانسفو مراجعه فرمایید.

سوالات متداول پیرامون ترانسفورماتور کنسرواتوری

  1. ترانسفورماتور کنسرواتوری چیست؟ یک ترانسفورماتور توزیع روغنی اگر برای جبران انبساط و انقباض روغن درون مخزن از یک لوله استوانه ای شکل در قسمت بالای خود استفاده نماید، ترانسفورماتور کنسرواتوری به حساب می آید.
  2. آیا ترانسفورماتور کنسرواتوری یک ترانسفورماتور توزیع روغنی دارای منبع انبساط است؟ کنسرواتور همانطور که از نام آن پیداست به معنی کنسرو است، فضای بسته ای که برای نگهداری هوا و روغن مناسب است، در نتیجه زمانی که از ترانسفورماتور توزیع روغنی با منبع انبساط صحبت می کنیم منظورمان ترانسفورماتور کنسرواتوری است چرا که منبع انبساط همانند یک کنسرو عمل کرده و علاوه بر این جلوی جذب رطوبت را می گیرد می تواند انبساط و انقباض را در محفظه جبران نماید.
  3. کارکرد ترانسفورماتور دارای منبع انبساط به چه صورت است؟ کارکرد این دستگاه ها به این صورت است که با افزایش حجم روغن هوای درون منبع انبساط منقبض می شود و بر عکس اگر حجم روغن کاهش یابد می تواند به افزایش حجم هوا منجر شده و روغن را به درون مخزن اصلی روغن باز گرداند.
  4. تولید ترانسفورماتور توزیع با منبع انبساط در شرکت ایران ترانسفو به چه صورت است؟ در شرکت ایران ترانسفو به طور معمول ترانسفورماتور توزیع روغنی به خصوص ترانسفورماتور کم تلفات در حالت معمول از نوع دارای منبع انبساط ساخته می شود و سیستم آن یک سیستم روغن مرتبط با هوای بیرون است.
  5. انواع ترانسفورماتور کنسرواتوری چند مدل را شامل می شوند؟ ترانسفورماتور کنسرواتوری دارای دو مدل ترانسفورماتور کنسرواتوری با محفظه اتمسفری و ترانسفورماتوری دارای منبع انبساط با محفظه دیافراگمی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *